Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Luxusní hotely bojují o přežití. Zahraničních turistů ubývá

Ekonomika

  7:48
PRAHA - Ekonomická krize a klesající počet zahraničních turistů způsobily, že se u řady pražských hotelů přiblížila obsazenost k hranici rentabilnosti. Přestože se snaží bojovat cenami, řada z nich by nemusela přežít letošní zimu.

Turisté na Staroměstském náměstí foto: Lidové noviny

"Na podzim a v zimě nás čeká těžká krize. Mnoho hotelů má velké problémy, a jestli to bude dále pokračovat, tak budou muset ukončovat svoji činnost," myslí si Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří ČR. Argumentuje přitom propadem příjezdů zahraničních turistů, kterých v prvním pololetí letošního roku přijelo meziročně o 12,2 procenta méně. To je horší výsledek než ve zbytku Evropy, kde se počet zahraničních turistů propadl jen o deset procent.

Pesimisticky vidí zbytek roku i mluvčí agentury CzechTourism Filip Remenec, podle kterého můžeme očekávat zlom až ve druhé polovině příštího roku a stavu jako v roce 2008 dosáhneme až na začátku roku 2011. "Ten propad možná nebude tak dramatický jako v prvním čtvrtletí, kdy byl o 17 procent, ale změnu k lepšímu nemůžeme očekávat. Letošní zima je zabitá," řekl Remenec.

Naproti tomu generální tajemník hotelů a restaurací ČR Václav Stárek si myslí, že už odvětví dosáhlo svého dna a situace se bude postupně zlepšovat. Podle něj však není možné s určitostí říct, jak dlouho to bude trvat. "Jde o to, jak to dno bude hrbolaté, protože přece jen propady v cestovním ruchu jsou také sezonní záležitostí," podotkl Stárek.

Průměrná vytíženost českých hotelů dosahovala v prvním pololetí letošního roku pouze 41,1 procenta, přičemž už 40 procent je považováno za nejzazší mez rentability. Největší propad zaznamenaly nejdražší pětihvězdičkové hotely, kde letos za první pololetí přespalo o 9 procent méně hostů.

Čtyřhvězdičkové hotely zaznamenaly propad o tři procenta. "Ideální obsazenost hotelu je kolem šedesáti procent, kdy může ten hotel slušně fungovat. Nejnižší hranice se pohybuje kolem 40 procent, ale to není otázka pouze obsazenosti, ale průměrné ceny," podotkl Stárek.

S tím souhlasí i Viliam Sivek, který je majitelem a generálním ředitelem největší tuzemské sítě hotelů EuroAgentur Hotels&Travel a současně předsedou představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR. "V našich hotelech problém s vytížeností nemáme. Dokonce letos máme o 3,9 procenta více hostů než loni, ale v cenách jsme obrovsky propadli. Ceny v Praze určují velké hotely a rozhodně nejsou adekvátní obsazenosti," řekl Sivek

Nový trend - ubírání hvězdiček
V současnosti je podle ACK ČR možné v Praze strávit noc ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu už od 30 eur (762 Kč). Nejluxusnější pětihvězdičkové hotely pak nabízí noc ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní od 55 eur (přibližně 1 400 Kč).

Mezi zahraničními luxusními hotely se také objevil nový trend, jak nalákat nové klienty. Hotely omezují své služby a dobrovolně si ubírají své těžce získané hvězdičky. Podle Okamury se tak děje už i u nás v případě kongresové turistiky. "Důvodem je šetření ze strany organizátorů kongresů. Mají například zadání, že letos nebude kongres v pětihvězdičkovém, ale ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Hotely si proto v nabídce uberou hvězdičku, aby splnily podmínky výběrového řízení," řekl Okamura.

Podle Stárka však tudy rozhodně cesta nevede a hotely v první řadě přizpůsobují počet zaměstnanců a náklady. K propouštění však podle něj zatím přistupují velice nerady, protože získat kvalifikované zaměstnance není jednoduché, a spíše se je snaží udržet.

"V žádném případě nemůžeme snižovat stavy pracovníků v našich hotelích, protože by se to dotklo kvality služeb," odmítl možnost propouštění Sivek.

Autor: