Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Šéf Rohlik.cz k zásahu policie: Je to konkurenční boj nebo politická kampaň

Ekonomika

  14:37
PRAHA - Zátah na zahraniční pracovníky ve skladu Rohlik.cz se podobá kauze Mironet, kdy nepodložená obvinění na přelomu století zlikvidovala předního prodejce počítačů v Česku, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz zakladatel a šéf jednoho z nejúspěšnějších internetových supermarketů Tomáš Čupr.

Podnikatel Tomáš Čupr. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Jaká je situace v Rohlik.cz po čtvrtečním zásahu?
V současné chvíli probíhá šetření, a to i naše interní, jestli to všechno proběhlo, jak mělo. Máme nějaké signály, jak by to celé mohlo dopadnout. Je zarážející, že u nás šikovali zaměstnance na nakládací rampě a odváželi je, zatímco o pár dní dříve byla kontrola ve Škodě Auto, která část zaměstnanců zaměstnává stejným způsobem, a včera v další firmě, která využívá dokonce tu samou personální agenturu, přičemž v obou případech všechno proběhlo hladce a bez problémů. Máme k dispozici dokumenty, které to potvrzují.

Policie zadržela ve skladu Rohlik.cz 85 cizinců. Chovali se jako StB, tvrdí majitel

Lidovky.cz: Kdo zajišťuje provoz? Včera zadržení zaměstnanci v práci asi nejsou, že?
Nejsou. Pomáhá každý, kdo má ve firmě ruce a nohy. Jedeme na půl kapacity.

Lidovky.cz: Zásah policie jste na svém facebookovém profilu přirovnal k zátahu STB. Proč?
Pokud jako policie pojmete podezření, existuje přece nějaká procedura, jak toto podezření proměnit ve faktickou skutečnost. Rozhodně to není to, že zavřete firmu, zaměstnance si necháte nastoupit na ochoz, na tři hodiny je i společnost paralyzujete a pak je odvezete. Chápu, že pokud mám po dvouletém vyšetřování stopu vraha, přijedou zakuklenci. Tihle lidé ale normálně pracovali.

Lidovky.cz: Může být součást konkurenčního boje? Připomeňme kauzu Mironet, kdy kdysi jeden z hlavních prodejců IT v Česku došel až na hranici krachu po kontroverzních a neobhájených protipirátských zátazích.
Přesně tak. Nevím, jestli je to nekalý konkurenční boj nebo jestli jsme součástí politické kampaně, ale zjistím to. Zatím však na nikoho nemohu ukázat prstem. I konkurenční boj by však musel probíhat za tichého politického souhlasu. Pokud je to jenom politická agenda, pak je to o to smutnější. Nevím, jakou předvolební agendu má pan ministr vnitra Chovanec, ale asi to bude něco zaměřeného na pracovníky z ciziny. Když se podíváte na komentáře pod mým facebookovým příspěvkem, tak to spousta lidí kvituje, protože si myslí, že takoví lidé berou Čechům práci. Ale máme nulovou nezaměstnanost, takže jak jinak nedostatek českých kapacit řešit?

Lidovky.cz: Jak to na místě probíhalo? Jsou procesní postupy, které musí být dodrženy.
Spousta křiku, nikdo nevěděl, co se děje. S nikým nechtěli mluvit, celé to působilo jako nějaká akční show. Nebyl jsem bohužel u toho, když jim vrátný otevřel, ale nějakým papírem se oháněli. Vydat si povolení ale vždycky jde. Naši právníci zkoumají, jestli policie nepochybila. Nikdy jsem nežil v policejním státě, ale takhle nějak si to představuji. Byl jsem včera v Norsku, kde jsem to popisoval tamním kolegům, kteří dělají podobný byznys jako my a ti na mě jen nechápavě zírali.

Zásah Policie ČR ve skladu online supermarketu Rohlik.cz na několik hodin zcela ochromil provoz firmy.

Lidovky.cz: Kontrolu jste ale přeci zažili už loni na podzim.
Velitel zásahu tehdy byl podstatně kultivovanější. My ani agentury jsme s lidmi neměli podepsané právní zastoupení, tak jsem to vzal. Dělají svojí práci. Ti pracovníci se tehdy bohužel dostali pod tlak, kdy jim na policejní stanici předložili papíry, za jejichž podpis jim bylo slíbeno vyhoštění jen na půl roku. Někdo vyměkl, někdo ne. Včera jsme tam ale měli našeho právníka, kterého však policie dovnitř odmítla vpustit.

Lidovky.cz: Jaký bude váš další postup?
Jsou dvě možnosti. Buď ti lidé budou vyhoštěni, nebo ne. Pokud ne, budu žádat náhradu škody. Pokud ano, pak se budu ptát, proč ta samá kontrola včera dopadla jinde jinak, když obě skupiny zaměstnanců mají stejné papíry.

Lidovky.cz: Tím myslíte polská pracovní povolení?
Pracovní víza jsou díky jednotnému evropskému trhu a volnému pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu platná po celé Evropské unii. Jak jsem říkal, využívají je i velké firmy automobilového průmyslu táhnoucí naší ekonomiku. Takových lidí jsou tu tisíce, někomu ale leží v žaludku sto našich pracovníků. Proč je to najednou problém? Respektive když je to problém, tak proč se nezachází se všemi stejně? Pojďme je vyhostit všechny, ale naše HDP rázem spadne o pětinu.