Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Matka držela českou Sberbank zkrátka. Teď ji ale dá volnější ruku

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Tuzemská Sberbank se jen těsně vyhnula velké personální rošádě. Hrozilo, že ze svého místa odejde její dosavadní šéf Vladimír Šolc. Ve hře byla i možnost, že českou dceru by mohl řídit i manažer z Ruska. Třenice vznikaly především kvůli rozsahu rozhodovacích pravomocí, které měl český management k dispozici.

Český šéf Sberbank Vladimír Šolc. foto:  Petr Topič, MAFRA

S novým šéfem v čele Sberbank Europe (jejímž hlavním akcionářem je polostátní Sberbank Rossiji), Rakušanem Gerhardem Randou, se však situace uklidnila a současné vedení české dcery zůstává.

Že jsme ruská banka? Pro klienty je to výhoda, tvrdí český šéf Sberbank

Podle informací LN měl ke konci července skončit generální ředitel banky a člen představenstva Vladimír Šolc, od října pak i Karel Soukeník, který zastává funkci finančního a provozního ředitele. Nakonec ale zůstávají.

Podle zdrojů z bankovního trhu se už akcionáři rozhlíželi ohledně obsazení postu šéfa banky nejen mezi českými manažery, ale i bankéři z Ruska. Jmenováním Randy se ale situace změnila a představenstvo prozatím zůstane ve stejném složení jako dosud.

Šolc: Budeme mít volnější ruku

„Jde o velmi citlivé záležitosti. Nicméně mohu říct, že je přirozené, že členové představenstva, kterým v letošním roce končily tříleté mandáty, zvažovali v této situaci řadu možných pokračování profesní kariéry,“ potvrdil LN sám šéf banky Vladimír Šolc.

Od roku 2013 je rovněž v čele Sberbank i další člen z celkem pětičlenného představenstva – Jiří Antoš. „Že se tento tým podařilo udržet ve stejném složení, je důsledkem nejen toho, čeho jsme v posledních letech dosáhli, ale i čerstvého impulzu, který jsme získali od nového vedení skupiny Sberbank Europe. Tímto impulzem je příslib větší autonomie banky především v oblasti IT, procesů a řízení,“ dodal Šolc.

Pobočka banky Sberbank.

To znamená, že lidé na všech úrovních řízení skupiny by měli mít pravomoc činit obchodní rozhodnutí, která se jich týkají, tedy pokud jde o nestrategické investice.

České vedení Sberbank by tak na rozdíl od minulosti mělo mít větší pravomoci v rozhodování například o tom, co chce s klienty dělat, jaké produkty a za jakou cenu jim nabídne. Podle Šolce chce například česká dcera přijít s konkrétními řešeními pro multichannelovou platformu komunikace (mobilní, internetové a pobočkové bankovnictví – pozn. red.) s klienty. V případě, že bude třeba nějaké úpravy, nebude muset čekat, až přijde plošně pro všechny země.

Podle šéfa banky se ale celková strategie Sberbank v Česku nemění. Instituce chce být i nadále univerzální bankou, která je aktivní v segmentech retailu, středních a malých podniků a velkých firem.

Český šéf Sberbank Vladimír Šolc.
Pobočka banky Sberbank.

Pro příští roky plánuje organický růst kolem 10 až 15 procent, nikoliv v řádu desítek procent, jak tomu bylo v minulosti.

„Určitě díky zvýšení počtu klientů v letech 2013 až 2015 máme dobrou pozici ke zvýšení ziskovosti banky, což od nás i náš akcionář právem očekává,“ dodává Šolc s dovětkem, že cílem, na který se chce v tomto roce soustředit, je kapitalizace získaných klientů do vyšší profitability. Ty banka přilákala především v posledních dvou letech.

„Nechci vést banku, která bude mít ziskovost pod deset procent návratnosti kapitálu,“ říká Šolc.

Česko je klíčový trh

Připouští nicméně, i vzhledem k mezinárodním souvislostem, rezignaci na větší než přirozený růst banky. V minulosti přitom chtěla česká Sberbank atakovat pozici v první bankovní pětce.

„Organickým růstem se dostat k tomuto cíli není příliš možné a ani nevidíme moc příležitostí pro akvizici,“ dodal.

Česko i nadále společně s Německem a Rakouskem zůstává mezi klíčovými trhy, na které se Sberbank dlouhodobě soustředí. Naopak opustit chce podle médií Maďarsko, Turecko, kde zvažuje prodej tamní Denizbank, a podle spekulací se chce zbavit i banky, kterou má Sberbank Europe na Ukrajině. Během několika dnů až týdnů by měl být dokončen prodej dcery na Slovensku, kterou kupuje investiční skupina Penta.

Autor: