Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Média v Maďarsku nejsou nezávislá, bojí se úřady před volbami

Média

  6:00
BUDAPEŠŤ - Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě dali najevo pochybnosti nad nezávislostí maďarských médií před parlamentními volbami vypsanými na první dubnovou neděli. Informovala o tom agentura AFP.

Orbánův triumf. foto: ČTK

"Odborníci na sdělovací prostředky vyjádřili vážné znepokojení nad nedostatkem nezávislosti maďarské státní televize, která může poškodit pluralitu politických pořadů," cituje agentura z předběžné zprávy Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva , který spadá pod OBSE.

Podle pozorovatelů jsou hlavní komerční televizní kanály napojené na vládnoucí stranu Svaz mladých demokratů (Fidesz) nebo se zaměřují na zábavní programy. To značně omezuje pokrytí kritických hlasů namířených vůči vládě v nejsledovanějších stanicích. Přitom podle průzkumů veřejného mínění je favoritem voleb právě Fidesz premiéra Viktora Orbána, který je u moci od roku 2010.

Špatný systém

Úřady rovněž poukazují na nedostatečnou nezávislost státní tiskové agentury i mediální rady, která je novým úřadem pověřeným regulací sektoru sdělovacích prostředků. OBSE si všímá mimo jiné i právní úpravy týkající se "pomluv", která počítá s trestem až tří let vězení. Může tak podrývat investigativní žurnalistiku a umlčovat nesouhlasné názory.

Mezi nedostatky vyjádřené pozorovateli v terénu patří také složení ústřední volební komise, které je podle některých názorů příliš blízké současné vládě, a složitý netransparentní volební systém.

Maďarské parlamentní volby se budou konat 6. dubna. Poslední sondáže předpovídají, že zvítězí Fidesz s 32 procenty hlasů. Za ním by měla následovat koalice levicových stran s 23 procenty a extrémně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 11 procenty. Podle analytiků by Orbánova strana mohla mít díky volebnímu systému v Národním shromáždění opět dvoutřetinovou většinu.

Fidez diktuje

Fidesz díky své většině poslanců schválil v roce 2011 nový volební zákon. Ten snižuje počet poslanců v jednokomorovém zákonodárném sboru téměř o polovinu - ze současných 386 na 199. Kromě toho přiznává volební právo početně velké skupině etnických Maďarů žijících v zahraničí.

Voliči vyberou 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech (dosud to bylo 176) a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Dosud dvoukolové volby budou nyní pouze jednokolové. Překreslení volebních obvodů znamená, že na jednoho poslance připadne napříště 75.000 voličů proti dosavadním 40.000.

Autor: