Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace meziročně klesla. Navzdory zdražení některých potravin

Hrst drobých – ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Meziroční inflace v dubnu zpomalila na 0,1 procenta z březnových 0,2 procenta. Analytici přitom očekávali její mírné zrychlení na 0,3 procenta. Meziměsíčně v dubnu ceny nerostly vůbec, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským dubnem zdražily například maso, brambory, ovoce a mléčné výrobky, zlevnilo naopak pečivo, ale také elektřina a zemní plyn.
  12:30

Největší vliv na meziroční míru inflace měly právě potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny potravin jsou přitom podle vyjádření hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ještě před zveřejněním dnešních dat jedinou překážkou nástupu deflace. Právě obavami z poklesu cen zdůvodňuje Česká národní banka devizové intervence s cílem oslabit korunu, které zahájila loni v listopadu. Bankovní rada ČNB minulý týden konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění režimu devizových intervencí.

"Na inflační cíl ve výši dvou procent by se inflace měla dostat v příštím roce. K opuštění intervenčního režimu by měla centrální banka přistoupit v polovině příštího roku, první zvýšení sazeb očekáváme až na začátku roku 2016," uvedl dnes analytik Komerční banky Jiří Škop. Letos očekává průměrnou inflaci pouze 0,8 procenta. Ceny potravin podle něj přestávají reagovat na zvyšování dovozních cen kvůli slabší koruně.

PSALI JSME:

Pokud se ovšem růst spotřebitelských cen v dalších měsících i nadále bude nacházet pod prognózou České národní banky, lze podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka očekávat prodloužení závazku držet korunu nad hladinou 27 Kč/euro i po větší část příštího roku. "V extrémním případě nelze vyloučit ani další oslabení koruny," uvedl.

"Růst inflace se prozatím odkládá a patrný bude až ve druhé polovině roku," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Květen by již ale podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského měl přinést citelný skok v inflaci vzhůru, a to přinejmenším z důvodu nízké srovnávací základny z loňského roku.

Dražší byly mléčné výrobky, maso a sýry

Z potravin meziročně nejvíc zdražily jogurty, a to o 20,6 procenta, mléko je ve srovnání s loňským dubnem dražší o 13,9 procenta, sýry o 12,3 procenta, maso o 3,4 procenta. Pečivo naopak zlevnilo o 3,1 procenta, vejce však o 11,4 procenta a například nealkoholické nápoje o 2,6 procenta. Elektřina je meziročně o 10,5 procenta levnější, zemní plyn o 9,1 procenta, nájemné ale vzrostlo o 1,1 procenta, dražší je i vodné (o 3,4 procenta) a stočné (o 3,2 procenta).

Oproti březnu zůstaly ceny stejné. Podle statistiků se na tom podílel růst cen oděvů a obuvi, který byl vyvážen meziměsíčním zlevněním potravin a nealkoholických nápojů, alkoholu a tabáku. Oděvy zdražily téměř o čtyři procenta, boty o 8,5 procenta, téměř o procento vzrostly ceny léků, o 2,8 procenta zdražily lázeňské pobyty. Levnější než v březnu byla naopak řada potravin - například zelenina o tři procenta, vejce o 4,6 procenta, máslo o 2,1 procenta, cukr téměř o čtyři procenta.

Autoři: ,