10. května 2010 22:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moody's asi sníží rating Řecka a Portugalska. Krize se prý šíří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Demonstranti s vlajkami a plakáty, na kterých je v řečtině napsáno slovo KRIZE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti s vlajkami a plakáty, na kterých je v řečtině napsáno slovo KRIZE | foto: ČTK
NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v nečekané reakci komentovala svůj postoj k závazkům Řecka a Portugalska. Agentura u obou zemí uvažuje o snížení ratingu, v případě Řecka dokonce do spekulativního pásma.

Přidala by se tak ke konkurenční agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka srazila do spekulativního pásma před dvěma týdny.

Moody's také uvedla, že vidí známky šíření řecké krize do dalších zemí v Evropě. Dluhová krize, která sužuje Řecko a projevuje se v dalších zemích, je podle analytiků agentury Moody's naprosto bezprecedentní.

"Nákaza se šíří z Řecka, historicky nejslabšího článku eurozóny, na země s lepšími úvěrovými parametry jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko," upozorňuje Moody's.

Moody's oznámila, že ve světle spekulací, které se objevují na trzích, se rozhodla k neobvyklému kroku a poskytne další informace k načasování a rozsahu předpokládané změny ratingu. Snížení ratingových známek v případě Portugalska i Řecka je podle Moody's pravděpodobné. Agentura nyní provádí čtyřtýdenní revizi finančního stavu obou zemí.

ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz