Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

MORAVANSKÝ: Dluhová krize je ve slepé uličce

Eurozóna (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Názor
Evropská dluhová krize v posledních dnech přešlapuje na místě a hledá směr. Reálný běh věcí nemá větší spád, nikdo se nemá k radikálním zásahům a trhy se tak chytají i nejrůznějších spekulací, na které reagují nebývale intenzivně.
  9:02

Terčem těchto, sice zpravidla vyvrácených, zpráv se stávají hlavně francouzské banky. Kvůli své dluhové expozici v problémových zemích eurozóny jsou, co se týče negativních reakcí, obvykle první na řadě.

Otázka řeckého bankrotu zůstává zatím otevřena, země má peníze ještě na několik týdnů. Nové kroky v této oblasti státy eurozóny nyní nepodnikají. Jednotliví politici jen stále častěji připouští možnost řeckého bankrotu. Ten sice není v zájmu nikoho, nicméně trhy berou bankrot téměř jako hotovou věc.

I přes občas "vložené" růstové dny je trend evropských trhů negativní a relevantní ukazatele (CDS, výnosy dluhopisů, ukazatele peněžního trhu atd.) dokládají postupné zhoršování situace.

Jistou naději dává ochota Číny nakupovat dluhopisy evropských zemí. Peking už v této věci jednal s Itálií. Tímto krokem se tak na jeviště evropského dluhového divadla dostává nová postava. Čína má sice vlastní hospodářské problémy, nicméně její státní investiční společnost určitě disponuje zajímavým objemem kapitálu, který by k uklidnění situace na trzích mohl přispět.

Sama Čína však tento projekt nevidí jako záchranu, ale jako investici. Vyzývá proto zadlužené země k tomu, aby si udělaly ve svých dluzích pořádek. Ani toto vstřícné gesto asijské velmoci však Evropu nespasí a jediné, co zůstává, je role věřitele poslední instance centrálních bank.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!