Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Šmejdy můžeme při akcích tajně nahrávat, libují si inspektoři

Ekonomika

  14:29
PRAHA - Česká obchodní inspekce očekává, že možnost nahrávat průběh předváděcích akcí bez souhlasu pořadatelů využije v jednotkách, maximálně desítkách případů ročně. V souvislosti s plánovaným zavedením mimosoudního řešení spotřebitelských sporů by měl také vzniknout nový útvar mediátorů.

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi. foto: Reprofoto

ČOI se tak začíná připravovat na změny, které má přinést novela zákona o ochraně spotřebitele. Uvedl to ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

V případě pořizování záznamů kontrolní řád nyní umožňuje inspektorovi průběh akce nahrávat, problémem ale stále zůstává oprávněnost pořizování skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazu ve správním řízení. To zákon, pokud jej schválí Parlament a podepíše prezident, nyní umožní.

Nový trik 'šmejdů': zvou důchodce do svých firem. Zboží pak nelze vrátit

Podle ředitele inspekce je skryté nahrávání až krajní řešení. „Bude to klíčové především v situaci, kdy na předváděcí akci pořadatel oddělí účastníka akce (a to například i inspektora) od skupiny a další jednání probíhá beze svědků. Prodejce vede rozhovor sám se spotřebitelem mimo hlavní přednáškový prostor s cílem získat souhlas s koupí, popřípadě podpis smlouvy,“ uvedl Bezecný.

Nahrávky podle něj budou také důležité v situaci, kdy je rozpor mezi informací podávanou ústně a skutečnými vlastnostmi produktu nebo nabídky. Pak by byly nahrávky klíčové pro prokázání klamavých či dokonce agresivních obchodních praktik.

Vláda v březnu schválila návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, která zavádí systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, ten bude mít na starosti právě ČOI. V řízení půjde o tzv. konciliaci (usmíření), během níž budou strany vedeny k urovnání sporu pracovníkem inspekce. Cílem řízení je uzavření oboustranné soukromoprávní dohody. Lhůta pro vyřízení sporu bude 90 dnů.

Bič na ‚šmejdy‘: ČOI bude smět nahrávat předvádečky i bez souhlasu

„V případě, že bude zákon přijat, bude vytvořen nový útvar ČOI, kde by zaměstnanci (nejčastěji právníci) fungovali jako mediátoři,“ dodal ředitel. ČOI by měla, podle poslední verze důvodové zprávy k návrhu zákona, přijmout v souvislosti se zavedením mimosoudního řešení sporů 18 nových zaměstnanců.

Agresivních praktik ubývá

Podle Bezecného se podle výsledků kontrol zdá, že agresivních praktik na předváděcích akcích je méně, avšak stále jsou tyto akce velmi rizikové. Mezi poslední triky těchto prodejců patří snaha dostat se do soukromí spotřebitelů a současně se vyhnout nepříjemné kontrole.

„Například obvolávají předchozí účastníky předváděcích akcí, nebo je oslovují před nákupními centry a pod záminkou ‚výhry‘ si berou jejich telefonní čísla a zvou se ke spotřebitelům domů. Před tímto jednáním chceme spotřebitele varovat a doporučit jim, aby odmítli uspořádat prodejní akci u sebe doma,“ uvedl šéf ČOI. Spotřebitelům, kteří zareagují na příslib výhry, podle něj hrozí, že budou vystaveni nekalým obchodním praktikám a následně budou mít ztíženou možnost domoci se svých práv. „Šmejdi“ v poslední době také často klamou spotřebitele například tím, že je vyzývají ke schůzce kvůli údajnému vrácení peněz za předchozí předražené nákupy. „Jde o další trik, jak vylákat důvěřivé občany na další předváděcí akcí a pod slibem úžasného nákupu prodat předražené zboží, které nepotřebují,“ dodal Bezecný.

Autoři: ,