Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Musíme se připravit na trh práce, který neexistuje, říká elitní vědec a investor

Vzdělávání

  10:45
PRAHA - Špičkoví vědci mají mít platy jako špičkoví manažeři. Jejich výchova je snad ještě náročnější a na jejich schopnostech závisí budoucnost ekonomiky. Velké nápady vyžadují hodně peněz a ty musí akademický systém získat. Nejlépe kombinací soukromého kapitálu a státní podpory.

Michal Pěchouček foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

V rozhovoru pro magazín LN Index na to poukazuje šéf katedry počítačů Michal Pěchouček, sám úspěšný podnkatel a dnes investor do startupů.

LN: Koho vy tady na katedře vychováváte? Zaměstnance IT společností, vědce, nebo podnikatele?

Chci především vychovat lidi, kteří uspějí na trhu práce, jaký v současnosti neexistuje. Trh práce bude mít za deset let úplně jiné parametry než dnes a nikdo přesně neví, jak bude vypadat.

LN: Takže lidi do reality?

V akademické sféře nám chybí úspěšní podnikatelé, trápí stratéga Pěchoučka

Ano, do skutečné reality. Myslím si, že třeba programátoři se snáze rekvalifikují na práce budoucnosti než například řidiči. Z řidiče už datového vědce nebo experta na počítačovou bezpečnost neudělám, z programátora ano. Mně ale nejde jen o výchovu programátorů, chci, aby lidé, které vychovám, měnili stávající byznys a byli těmi, kdo budou sami přetvářet trh práce. V současnosti jsou země bohaté na ropu, za 50 let budou země bohaté na práci. Chudé budou země, které budou práci vytvářet uměle a tato nebude generovat HDP. A pak budou země, kde práce bude generovat HDP, to budou ty bohaté země.

LN: Jak se ve výchově absolventů lišíte od běžného akademika?

Jde o vizi a její prosazování. Podle mě je ve výchově lidí pro IT důležitější kvalitní matematika, algoritmizace a metody nacházení řešení problémů než výuka konkrétních vývojářských technologií nebo moderních programovacích frameworků. Ty se studenti naučí sami. Ale hlubokou abstraktní matematiku, která je naučí rozumět problémům a jejich velikosti, si sami neosvojí.

LN: Matematika spoustu lidí děsí. Neodrazujete tím potenciální studenty?

Když jsme s kolegou před deseti lety založili program Otevřená informatika, říkali jsme, že chceme přijímací řízení. I když tehdy bylo z důvodu demografického poklesu uchazečů málo, my jsme si je chtěli vybrat. Na rozdíl od ostatních jsme studenty úspěšně lákali na kvalitní příjmací zkoušky z matematiky.

Nové číslo magazínu Index LN vychází 11. dubna v Lidových novinách

Onen vztah studentů k matematice považuji za jedno ze selhání elit. Před patnácti nebo dvaceti lety přestala být matematika komunikována jako klíčová dovednost. Bylo společensky přijatelné říkat, že ji neumíte, ale přitom není přijatelné se chlubit tím, že neumíte číst. Lidé se za neznalost matematiky nestyděli a společnost si přestala vážit vzdělávání v matematice. To mělo za následek pokles jeho úrovně už na základních školách.

Celý rozhovor s Michalem Pěchoučkem čtěte v magazínu Index LN, který vychází dnes v Lidových novinách. Index si můžete pořídit i v digitální podobě.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...