Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na burze vydělá jen ten, kdo zná budoucnost

Ekonomika

  7:02
Burzovní makléř Tomas Michálek strávil osm let na londýnské burze. Podle něho je nejhorším okamžikem k investování, když si na investici posvítí trh. Nutné je být právě o krok před ostatními.

Tomas Michálek, investor foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

LN Koncem devadesátých let jste získal nabídku pracovat pro londýnskou banku HSBC a obchodovat na londýnské burze. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Londýn byl pro mne nejdůležitější školou, protože londýnská burza je matka komoditních i akciových trhů. Sedíte v jednom prostoru s osmi sty lidmi a stáváte se součástí globálních událostí. Sedíte s analytikem z Jižní Afriky, který ví o tom regionu všechno, s Izraelcem, který je odborníkem na technologie. A okamžitě můžete v podstatě aplikovat teorii do praxe. Máte k dispozici vynikající informace, které se potkávají s reálnými podniky. Tam se obchodují akcie z celého světa, z velkých trhů Ruska, Turecka, Jižní Afriky a jsou vůči trhům v Evropě kontracyklické. Když Evropa upadá, tyto trhy se zvedají.

Burzovní makléř     Tomas Michálek (47)

Narodil se v Praze a od šesti let žil s rodiči ve Švédsku. Vystudoval ekonomickou školu v Lundu a v roce 1991 se vrátil zpět do Prahy, kde nastoupil jako analytik do PPF. Působil jako makléř v GiroCredit, Bank Austria nebo Erste Bank. V Raiffeisen Capital vybudoval oddělení obchodu s cennými papíry a v roce 1997 přijal nabídku HSBC a odjel do Londýna, kde strávil osm let na burze. Roku 2005 se vrátil zpět do Čech a pracoval jako ředitel prodejního oddělení pro střední Evropu v brokerské společnosti Wood&Co. Od letoška je individuálním konzultatem a investorem.

LN Znamená to, že se jeden trh rozvíjí na úkor druhého?
Naprosto. Ten kdo má větší hlad, chce víc, a do koho už se nic nevejde, ten stagnuje.

LN Jak začíná den burzovního makléře?
Mikroinformací o tom, co se děje. Musíte chápat globální obraz a potom do něj zasazovat právě tyto mikroinformace a zjišťovat, co se kde může stát. Burzovní cena je totiž hodnota budoucího vývoje. Dnešek už mne vůbec nezajímá, protože je minulostí. Důležité je očekávání toho, co se stane.

LN A potom přejde makléř k samotnému obchodu?
Ano, kontinuálně při tom musí sledovat portfolia klientů a upozorňovat je na to, co prodat, co nechat. Soustavně musí sledovat možný vliv současných událostí na budoucnost. Je to trochu jako věštit z křišťálové koule. Někdo se do ní podívá a všechno vidí. Ten, kdo nemá zkušenost, se podívá a jediné, co vidí, je odraz svého obličeje.

LN To nezní jako práce s vysilujícím nasazením, kterou obvykle burzovní makléři vydrží tak dva roky. Čím vzniká ta zátěž?
Náročný je samotný obchod, kdy na sebe obchodník bere neustále obrovské riziko. Když jde nahoru, vydělává, když klesá, dostane přes prsty a přijde o spoustu peněz. To vydrží dlouho málokdo. V Anglii jsou v bance čtyři typy lidí: analytik, prodejce, obchodník a lidé v zázemí pro korporátní finance. Já jsem byl tím prodejcem. Složité bylo získat si důvěru anglického klienta. Lehce přesvědčíte německého nebo francouzského, ale ne Angličana. Náročné bylo i to, že jsem kontinuálně cestoval v podstatě po celém světě. Na burze se spojují dva světy, klient a podnik. A úkolem investičního bankovnictví je zajistit, aby se potkali investoři s podnikem, který chce vydat nové akcie.

LN Jak vypadá v reálu, když se propadne hodnota vládních dluhopisů a my čteme o tom, že "investoři byli nervózní"?
Investoři okamžitě volají svému brokerovi a ptají se, co se děje? Ten, kdo je dobrý, už ví, co se děje. Buď existuje reálný základ, nebo je to jenom šum, který tvoří ale 80 procent. Aby tohle člověk rozeznal, musí mít zkušenost a zažít i pády. Rozdíl mezi dobrým a špatným fotbalistou je minimální, ale to minimum ho povýší z běžného světa a stejné je to i u investorů. Vynikajících investorů je opravdu málo a ti vedou trhy dopředu. Jedním z nich je třeba George Soros. Ten vždy předstoupil před novináře a upozornil: "Jsem tady," což znamená "Nakupuji." A co dělal? Prodával, protože byl krok napřed.

LN O kolik peněz přijdete, když zbankrotuje Řecko?
Důležité je, o kolik přijdete vy. Pokud máte hypotéku, tak na vás v budoucnosti opravdu tvrdě dopadne zvýšení úrokových sazeb.

LN Šlo by podle vás státním bankrotům zabránit?
Určitě ano, třeba splátkovým kalendářem.

LN Co když se třeba Řekům příliš šetřit ani nechce? Tváří se, že ano, ale jejich dluhy neustále rostou.
Ale Irsko nebo Řecko je, jako když se načůrá do moře. Podívejte se na Američany, ti se ani netváří, že chtějí šetřit, a přitom mají gigantický dluh, který nyní dosahuje 16,5 trilionů. A všechno to leží v Číně, protože Čína ohromně investuje do amerických dluhopisů. Pro všechny kapitálové trhy má skutečný význam pouze jediná úroková sazba: sazba amerických desetiletých dluhopisů. Kolem ní se točí doslova celá planeta. A tato sazba ovlivňuje celý cyklus, jeho začátek a konec. Čína skupuje americké dluhopisy a za každý dolar jí zbyde jen devadesát centů, takže ztrácí stovky miliard dolarů ročně. Teď mají tři triliardy amerických dolarů.

LN Triliardy? Kolik má triliarda nul?
To ani nevím. Jsou to jejich rezervy a může se stát, že upevní vlastní ekonomiku a na dolar se vykašlou. Totiž nic na světě nemá stálou cenu. Vždy jde jen o to, jak dlouho potrvá, než nastane změna. Dolar klidně může být za deset let bezvýznamným oběživem, stejně jako je teď libra, která kdysi vládla světu. Nyní je libra mrtvý trh, to už není měna.

LN A přesto se Britové své libry nevzdají a euro nechtějí. Že by sentiment?
V sentiment nevěřím, za tím je ekonomický aspekt. Oni už v ní ani neobchodují, export a import probíhá v jiných měnách. Myslím, že se bojí ztráty možnosti manipulovat své úrokové sazby. Protože úrokové sazby jsou přímo úměrné nezaměstnanosti a nezaměstnanost je jediný indikátor vyspělé společnosti, kterého se politici bojí.

LN Na burze už neobchodujete, jste tedy v makléřském důchodu?
To bych neřekl. Dělám v podstatě stejnou práci z domácí kanceláře, mám vlastní klientelu. Neradím fondům, ale jen individuálním investorům, kteří mají určitý objem peněz, který potřebují aktivně spravovat. Nemusím vydělávat pro žádnou společnost jako dřív, což má velkou výhodu, protože nemusím stimulovat klienta, aby obchodoval. Naopak někdy říkám: Neobchodujte!

LN Jaký je ten správný moment, kdy investorům radíte, aby obchodovali?
Musí dělat obchod předtím, než to vědí všichni, nebo ho jednoduše ignorovat. Správný investor jde totiž proti trhu. Nejhorší je udělat něco, co vidíte v novinách. Trh si na něco posvítí a vyčíslí hodnotu výnosu. Ta je ale dnešní, takže v podstatě negativní. Dobrého investora zajímá jen budoucí hodnota. A tohle respektuje deset procent hráčů na trhu. Dalších deset procent má štěstí a zbylých osmdesát procent to zaplatí.

LN Liší se čeští investoři od zahraničních?
V podstatě jsou stejní. Někteří jsou nervózní, někdo je klidný. Rád spolupracuji s investory, kteří mají vlastní názor. A jim nechám poslední slovo. Když investor nemá názor, tak ztroskotá.

LN Nakupujete také komodity?
Ano, ale komodity kupuji jenom sám sobě. Myslím, že právě v oblasti komodit vzniká velký problém, protože to, co je určeno k jídlu, přidáváme do paliva. Řepka se přidává do biodieselu a kukuřice nebo pšenice se přidává do benzínu. Z úrody jde 25 procent do průmyslu, ale jen pět procent se skutečně využije a 20 procent se naprosto zničí. A to je největší hloupost, která se za mého života vymyslela. Přitom je nedostatek jídla, celosvětové skladové zásoby jsou deset procent pod průměrem a cena potravin rapidně roste, jenom cukr šel o 300 procent nahoru. Tenhle problém může podle mne eskalovat a vyústit v další finanční krizi. Proto komodity nakupuju přes ETF certifikáty a držím je.

LN Které komodity nakupujete?
Kupuji v podstatě všechno, co roste v půdě. Začátek potravinového řetězce. Každý nedostatek má globální konsekvence, a pokud bude ekologická politika pořád nerozumná, cena komodit neklesne.

LN Jaké další podniky jsou ve vašem osobním investorském portfoliu?
Vedle komodit investuji také do dividendových podniků a růstových podniků. Ctím starý dobrý židovský způsob obchodování rozdělit všechno na tři až čtyři části. Tím se minimalizuje riziko a optimalizuje výnos. Pokud se to rozdělí ale na víc částí, ztrácí to efekt. Židé dělili peníze na čtyři oblasti: nemovitosti, zlato, burzu a vlastní podnikání. Byli skutečně nesmírně šikovní a položili základy investičního bankovnictví.

LN Vy máte sedmiletá dvojčata. Snažíte se je finančně vzdělávat?
Určitě něco tuší o akciích nebo o burze. Snažím se jim předat něco ze sebe, ale hlavně se snažím o to, aby byli dobří lidé, aby nebyli sobci a měli soucit. Bez soucitu by svět nestál za nic.

LN Mají investoři, kteří se snaží celé dny vydělat peníze v podstatě na úkor něčí ztráty, právě soucit?
Určitě ano. Jde to skloubit a spousta velkých investorů podporuje charitu. Já podporuji dětské domovy nebo studia studentů.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...