Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na podzim nebude na důchody, loni v systému chybělo 30 miliard

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Peníze určené ve státním rozpočtu na celoroční výplaty důchodů dojdou již na podzim. Potvrdí se tak obavy ministra financí Eduarda Janoty, který po schválení státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně v prosinci varoval, že prostředky na výplatu důchodů jsou nedostatečné.
Důchod.

Důchod. foto: Shutterstock

"Problém v důchodovém systému přetrvává. Výdaje na důchody budou i letos převyšovat příjmy ze sociálního pojištění, a systém skončí schodkem mezi 20–30 miliardami korun," potvrdil v úterý Lidovým novinám Janota.

Do kdy stát vystačí s 337,5 miliardy korun určenými v rozpočtu na důchody, neuměla předpovědět ani mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. "Ministerstvo v tuto chvíli nedokáže přesně odhadnout, zda rozpočet na důchody bude dostatečný," uvedla.

Situace se proti loňsku bude zhoršovat
"Výdaje na důchody závisí na řadě faktorů, mimo jiné i na odchodech do důchodu z důvodu nepříznivé situace na trhu práce" řekla mluvčí Filipová.

Již nyní je zřejmé, že situace na trhu práce se bude proti loňskému roku zhoršovat. Zatímco loni míra nezaměstnanosti vzrostla ze 6 procent na 9,2 procenta, v letošním roce by měla dosáhnout 11 procent. Shodují se na tom nezávislí ekonomičtí experti.

Hospodářská recese, nižší zisky firem a růst nezaměstnanosti přitom snižují příjmy státu ze sociálního pojištění, ze kterého stát důchodový systém financuje. Naopak rostou výdaje na výplatu podpory v nezaměstnanosti, která se loni zdvojnásobila na 15 miliard. Příjmy ze sociálního pojištění přestaly k financování důchodů stačit již v roce 2009. Důchodový systém loni skončil s deficitem přesahujícím 30 miliard korun.

Nejhlubší propad v historii země
"Je to nejhlubší propad důchodového systému v novodobé historii země," konstatuje prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Varuje zároveň, že letos může být situace podobná. "Kombinace stárnoucí populace, zvyšujícího se počtu důchodců a zároveň rostoucí nezaměstnanosti je pro veřejné finance výbušný koktejl," zdůraznil Rusnok.

Finanční "polštář" k nahrazení chybějících příjmů ale stát nemá. A ministerstvu práce a sociálních věcí se nepodařilo ani prosadit obvyklé navýšení financí na výplatu důchodů. Zatímco v minulých letech se tyto peníze meziročně navyšovaly o zhruba 20 miliard a důchodový rozpočet na rok 2009 byl posílen o 27,6 miliardy korun, na letošek požadovalo ministerstvo navýšení "pouze" o 7 miliard. Nakonec však nedostalo ani to.

Změny prosazené ČSSD a KSČM ubraly důchodům miliardu
Přesuny v rámci kapitol prosazené ČSSD a KSČM snížily rozpočet na důchody o miliardu. Stát tak bude muset chybějící prostředky získat z jiných daňových příjmů anebo dále navýšit deficit státního rozpočtu.

Rusnok přiznal, že nedostatek peněz v důchodovém systému představuje "veliký problém". Kvůli letošním volbám je ale prý nepravděpodobné, že se politici odhodlají k jeho řešení. "Politici se nebudou chtít před volbami zabývat řešením, které je viditelné až později," řekl Rusnok.