Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na pracáku v Ostravě máme lidi s IQ profesora, říká Roman Šmucler

Média

  6:00
PRAHA - V pátém patře kliniky estetické medicíny, obklopeni rozměrnými plátny Borise Jirků a luxusním panoramatem Prahy, vybíráme s docentem Šmuclerem fotky z rodinného alba. A příběhy fotografií by vydaly na další rozhovor. „Tahle teta měla skončit v Osvětimi, tenhle pán tam šel místo ní,“ vysvětluje šéf kliniky. „A tadyten příbuzný, co sedí vedle nich, byl zase generál wehrmachtu.“

Roman Šmucler. foto: MAFRA: Michal Sváček

Česko-německo-židovská rodina, která podniká už skoro tři sta let, to za války neměla jednoduché. Rodinná tradice však nepochybně může za manažerské geny činorodého muže, na jehož úsměvu je něco zvláštního: místo dvou horních řezáků, jako míváme my ostatní, má jen jeden. Což u stomatochirurga trošku zarazí. „A jako proč bych s tím měl něco dělat? Nemusíme přece být všichni stejní jako nějaká barbie,“ hájí svoji originalitu.

Večer jste se vrátil z kongresu ve Phoenixu, dnes od rána operujete – vás netrápí časový posun?
Já musím často pracovně do Spojených státu, takže jsem se naučil nějak se s tím vypořádat. Je spousta fint, jak na jet lag vyzrát.

Vezmete si melatonin?
Ne. Před cestou zpátky si dám úplně obyčejný prášek na spaní. Na východ je to vždycky horší.

Roman Šmucler.

V sobotu jste pro změnu moderoval první díl soutěže Nejchytřejší Čech, ačkoli jste v rozhovorech tvrdil, že jste už „v moderátorském důchodu“. Měl jste po té pauze trému?
Člověk z toho opravdu vypadne. Mně pomohlo, že jsem ještě před tím dostal nabídku do rozhlasového Mikrofóra. Ale od prvního moderování v rádiu mi bylo jasné, že už to není jako kdysi.

Jak jste se na moderování připravoval?
Měl jsem scénář a pracoval na něm. Já byl vždycky velká pečlivka. A jak mám zažitý ten vědecký přístup z medicíny, podobně přistupuju i k moderování. Takže jsem se kdysi, v 90. letech, dokonce jel podívat do New Yorku do zázemí těch nejslavnějších televizních show. Díval jsem se, jak to dělá Jay Leno, kterého mám úplně nejradši, několikrát jsem byl u Conana O'Briena i u Davida Lettermana, kterého u nás, včetně dekorace, kopíruje Jan Kraus. A to know how jsem pak v Praze vyprávěl režisérům.

Co například?
Například dřív byli čeští moderátoři zvyklí před přenosem bavit publikum, aby mělo dobrou náladu – takže třeba hodinu vyprávěli vtipy. A když pak začal pořad, úplně už padali na hubu. Kdežto v Americe je předprogram, je tam pomocný moderátor. Nebo taky různé hlášky tam nečetli moderátoři z čtecího zařízení, ale z cedule, kterou držel někdo v publiku. Zkrátka jako jsem se v Americe učil, jak dělají medicínu, učil jsem se, jak se dělá show. Před Nejchytřejším Čechem jsem samozřejmě zase koukal na zahraniční verze té soutěže.

Ten pořad se připravoval od loňského podzimu. Jací lidé se do něj hlásili?
Přihlásilo se na 2000 lidí. A třeba v Ostravě byla jejich nejčastější profese nezaměstnaný – polovina z nich tam ty velmi přísné testy udělala. Neboli my máme v Ostravě na pracáku množství nezaměstnaných s IQ univerzitního profesora. Spousta z nich je tady ale vlastně nezaměstnatelných, protože u nás se upřednostňuje sociální kapitál: v jaké jste se narodil rodině, kde máte jakou protekci – a tihle lidé na tom sociálně dobře nejsou. Mezi těmi, co testy udělali, byla ale i povolání, kde byste nečekala nadprůměrný intelekt – třeba skladník nebo výpravčí.

Vyvodil jste si z toho něco?
Moje poslední věta v tom pořadu je: „Chytrými se můžeme narodit, ale chytřejšími se musíme stát.“ A já bych si moc přál, aby to nebyl jen nějaký další soutěžní pořad, kde někdo zpívá nebo se svléká, ale abychom lidem ukázali, že o mozek se musí celý život pečovat. Medicína totiž v oblasti mozku udělala v poslední době obrovský pokrok. Když jsem byl ještě medik, učili jsme se, že mozek je pořád stejný. Dnes už víme, že je plastický. A že je strašně důležité, i třeba z hlediska Alzheimerovy choroby, namáhat mozek do co nejvyššího věku. Neurovědy se před pár lety dramaticky změnily, i pro nás študované doktory. Ale lidi to vůbec nevědí. Možná i proto je u nás tak strašně špatný systém využití lidí středního a staršího věku.

Celý rozhovor s Romanem Šmuclerem o jeho rozvodu, novém vztahu a hitech plastické chirurgie si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 18. dubna.

V magazínu Pátek LN také najdete:

  • Téma nedělní oběd: mizí tenhle nejpevnější rodinný rituál z českých domácností?
  • Rozhovor se slovenským kreslířem Shootym o tamní volbě prezidenta a o tom, jak se kreslí politici.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!