Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na prodeji emisí stát nezbohatne, získá jen zlomek

Ekonomika

  20:07
PRAHA - Přibližně 3,5 miliardy korun. Tolik zřejmě Česko získá vydražením emisních povolenek na příští rok. Oproti původním očekáváním to bude jen zlomek.

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit foto: Shutterstock

Polovinu výnosu chce Česko vyčlenit na pokračování programu Zelená úsporám. Tedy přispívat lidem na investice do zateplování a na ekologičtější vytápění domů. Počítá také s podporou revitalizace veřejných budov.

Druhou polovinu výnosu mohou země Evropské unie využít dle svého uvážení. Ministerstvo financí podle dřívějšího vyjádření požaduje, aby se tato polovina stala příjmem státního rozpočtu.

Unie se chystá příděly povolenek zkrátit

  • Jak přispět k boji proti globálnímu oteplování a zároveň zvýšit příjem zemí z prodeje povolenek? Generální ředitelství Evropské komise pro klimatické změny našlo řešení.
  • Zatím platí, že země Evropské unie mají snížit emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů do roku 2020 oproti roku 1990 o 20 procent. Nový návrh počítá s redukcí o 25 procent a investicemi v rozvojových zemích, díky kterým má výsledný efekt odpovídat 30procentnímu snížení.
  • Pokud návrh projde, do aukcí se dostane nižší počet povolenek.
  • Jejich cenu to má zvýšit téměř dvojnásobně. Autoři návrhu také chtějí vyhradit pětinu dotací z Fondu soudržnosti, který je zaměřen na dotování projektů v podprůměrně bohatých státech EU, na oblast snižování emisí.
  • Evropská komise by o návrhu měla hlasovat v nejbližších týdnech.

Členské země EU mohou konečnou cenu ještě ovlivnit tím, kolik emisních povolenek nabídnou k prodeji. "Povolenky budou uvolňovány na trh pravidelně. Konat se má jedna aukce každý týden, a to společně za všechny zúčastněné státy," vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Přesto je už teď téměř jisté, že se obě ministerstva budou muset spokojit jen s malým výnosem. Místo očekávaných 140 miliard korun do roku 2020 to bude zřejmě jen poloviční suma. Důvodů je více.

Ekonomická recese a vyšší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů vedou v Evropě k nižšímu využívání uhelných a plynových elektráren a tedy k nižším emisím. Tržní cena emisní povolenky prudce klesá. V současnosti se na burzách povolenka s datem vypuštění 2013 obchoduje za zhruba osm eur za tunu oxidu uhličitého.

Česko si navíc příjem samo snížilo tím, že loni v září požádalo o takzvané derogace. Tedy příděl značné části povolenek pro elektrárny a teplárny zdarma. Pokud by vláda o bezplatné povolenky pro energetiku nepožádala, výnos z prodeje se mohl pohybovat kolem osmi miliard korun.

Jenže energetika není jediný obor, který dostane emisní povolenky zdarma. To samé prolobbovaly na evropské úrovni také některé obory, hrozící odlivem výroby za hranice Unie. Přinejmenším část povolenek zdarma tak dostanou výrobci vápna, cementu, železa a oceli a také chemické továrny.

Ještě před čtyřmi lety byly emisní povolenky považovány za budoucího "hrobníka" evropského průmyslu i uhelných elektráren. Pokles ceny z původních 20 na sedm eur za tunu emisí však obavy z jejich dopadu značně zmírnil.

Energetické společnosti přiznávají, že mnohem větší problém pro ně představuje chystané zpřísnění emisních limitů pro prach, oxidy síry a dusíku od ledna 2016. "V našem případě dojde po roce 2015 k odstavování bloků uhelných elektráren," přiznává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!