Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na výměnu řidičáku máte už jen dva měsíce

  11:32
Stojí ve vašem řidičáku v kolonce „Vydán dne“ cokoli před rokem 1994? Pak jste povinni si jej do konce letošního roku vyměnit za nový. Pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta až do výše třiceti tisíc korun.

Loni schválený zákon o provozu na pozemních komunikacích přinesl nejen změny týkající se dopravních předpisů nebo zavedení bodového systému, ale zároveň určuje platnost stávajících řidičských průkazů, které neodpovídají vzoru schválenému Evropským společenstvím.

Platnost řidičských průkazů              
Vydání do 31. 12. 1993              Platnost do konce 2007    
Vydání od 1994 do 2000            Platnost do konce  2010    
Vydání od 2001 do 30. 4. 2004  Platnost do konce 2013    

Na následujících úřadech se lze k vyřízení nového řidičského průkazu objednat přes internet nebo telefonicky:              
Brno: www.brno.cz
Jihlava: www.jihlava.cz        
Praha: magistrat.praha-mesto.cz
Karlovy Vary: www.mmkv.cz                    
Plzeň: info.plzen-city.cz
Hradec Králové: www.hradeckralove.org          
Liberec: www.liberec.cz
Ostrava: tel. 844 121 314

Co s sebou na úřad             
K podání žádosti o výměnu řidičského průkazu je nutné na příslušné pracoviště místních úřadů obcí s rozšířenou působností přinést:                       
* vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu (viz výše vzor žádosti)
* platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas)
* průkazovou fotografii s rozměry 35 x 45 mm       
* řidičský průkaz, jemuž končí  platnost                       


Z tohoto zákona vyplývá, že platnost řidičských průkazů vydaných od 1. července 1964 do 31. prosince 1993 končí 31. prosince 2007. Do té doby je nutné provést výměnu těchto průkazů za nové. Avšak ani ti, kteří mají řidičské průkazy mladší, nejsou zcela bez povinnosti výměny. Řidičáky vydané od roku 1994 do roku 2000 mají platnost do konce roku 2010 a do roku 2013 je třeba vyměnit ještě poslední sadu „neevropských“ průkazů vydaných v období od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Počátkem r o k u 2014 by tedy všichni řidiči měli disponovat řidičskými průkazy stejnými, jako mají lidé v ostatních zemích EU.


Co s sebou na úřad

Výměnu řidičských průkazů provádějí příslušná pracoviště místních úřadů obcí s rozšířenou působností. K samotné výměně je potřeba daný úřad navštívit hned dvakrát: jednou, abyste si podali žádost, a podruhé, abyste si vyzvedli hotový průkaz.

Žádost o vydání nového řidičáku je k dispozici pouze na daných úřadech. Prohlédnout si ji ale můžete také na internetových stránkách ministerstva dopravy. Současně s vyplněnou žádostí je potřeba přinést také platný doklad totožnosti, průkazovou fotografii s rozměry 35 krát 45 milimetrů a starý řidičský průkaz s končící platností.

Tuto proceduru nemusíte absolvovat sami. Stačí, když někomu dáte plnou moc k jejímu podání a vybavíte jej potřebnými doklady. Za více členů rodiny tak může podání žádosti absolvovat pouze zvolený „šťastlivec“.

Na vystavení nového dokladu mají úřady dvacet dní, zvládají to ale většinou přibližně o týden dříve. Některé úřady informují o vyrobení nového dokladu na internetu, na některé je možné si zavolat, většinou je ale třeba vyčkat a dostavit se až po uplynutí daného termínu. Také v tomto případě za vás může nový doklad vyzvednout někdo jiný. Nyní tak lze ale učinit pouze na základě ověřené plné moci, takže návštěvě úřadu se neubráníte. Na druhou stranu na ověřování plné moci bude jistě menší nával než na konci roku u výměny řidičských průkazů.


Objednejte se přes internet

Protože řidičské průkazy si stále ještě nevyměnilo více než osm set tisíc lidí, lze očekávat, že úřady budou s blížícím se koncem roku zavaleny stále větším náporem žadatelů. Nejhorší situace se dá očekávat především ve větších městech. I tak se ale lze frontám vyhnout. Některé úřady totiž umožňují objednat se na konkrétní termín prostřednictvím internetu. Má to ovšem tu nevýhodu, že například v Praze jsou nabídnuté termíny prakticky ihned po zveřejnění rozebrány.

Čekací doby lze odhadnout jen velmi obtížně. Samotné podání žádosti sice trvá pouhou čtvrthodinku, čekat na ni ovšem můžete i několik hodin. Například v Praze je možné vyzvednout si v čekárně úřadu lístek s pořadovým číslem a na internetu sledovat odbavování žadatelů, kteří se dostavili před vámi.


Za pozdní výměnu hrozí pokuta

Samotná výměna řidičského průkazu s blížícím se koncem platnosti je bezplatná, tedy v případě, že průkaz není poškozen. Při poškození, ztrátě nebo jakékoli úpravě údajů je potřeba počítat s cenou 50 korun za jednu úpravu.

Zejména ti, kteří neřídí automobil příliš často, se možná budou chtít vyhnout přeplněným úřadům a napadne je počkat s výměnou až na začátek příštího roku. Může je ale čekat nepříjemné překvapení: za pozdní výměnu mohou totiž úředníci žádat pokutu až do výše třiceti tisíc korun.

Stejně tak ale danou věc mohou řešit pouze domluvou, záleží tedy na benevolenci úřadu. Pokutovat za neplatný doklad, který v případě, že neusednete za volant, vlastně nepotřebujete, je zvláštní. Například pražský magistrát již oznámil, že pokuty při pozdní žádosti o výměnu vybírat nebude.

Totéž platí také pro řidiče, kteří si průkaz nevymění a s řízením vozu tím skončí. Ti, kteří mají starý řidičský průkaz a v budoucnu už nehodlají řídit, by jej ale stejně měli vrátit. Lze tak učinit buď osobně na úřadě, nebo poštou současně s notářsky ověřenou žádostí, v níž se vzdáváte řidičského oprávnění. V případě, že budete chtít v budoucnu opět usednout za volant, bude potřeba opět složit řidičské zkoušky.

Když se po prvním lednu příštího roku rozhodnete s nevyměněným, a tím pádem neplatným řidičským průkazem vydaným před rokem 1994, vyjet na silnice, počítejte s tím, že vás za tento čin mohou policisté pokutovat a výše pokuty může dosáhnout až dvou tisíc korun. Ztráty bodů se ale obávat nemusíte.

Autor: