Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nad zelenou energií v Česku se pomalu smráká

Ekonomika

  20:03
PRAHA - Mezi priority Evropské unie patří co možná nejrychlejší přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. A mezitím prochází českým parlamentem návrh zákona, který podle odborné veřejnosti, investorů i části poslanců pohřbí další rozvoj zelených energií v Česku.

Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. foto: Lidové noviny

Vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie prošel ve sněmovně do druhého čtení. Mezi hlavní změny, které přináší, patří konec podpory formou zvýhodněné výkupní ceny. Místo ní by měli majitelé elektráren inkasovat součet takzvaného zeleného bonusu a aktuální ceny elektřiny na trhu, která však může být – pokud je energie zrovna nadbytek – nulová nebo záporná.

Infografika


Hlavní výhoda nyní platného zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů padne. Průzkum LN potvrdil, že pokud vstoupí zákon v platnost, sníží se zájem českých bank o financování zelených energií. "Pokud by byl zákon schválen v navrhované podobě, bude financování obnovitelných zdrojů rizikovější kvůli nejistotě výše výkupních cen," řekl Štěpán Novotný, ředitel financování obnovitelných zdrojů Volksbank CZ.

Vladimír Kubeček z České spořitelny varoval, že nový zákon s sebou nese rizika, která bude nutné ošetřit. Mojmír Severin, ředitel sektoru zemědělství GE Money Bank, zmínil, že banka bude dál financovat bioplynové elektrárny. Zvýší však požadavky na kvalitu projektu a investora. Všechny oslovené banky se ale shodují, že v omezené míře budou zelenou energetiku dál financovat.

Návrh je brzdou investic
Problém není pouze v ceně, za kterou se zelená energie vykupuje. "Návrh zákona nutí stávající výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů přejít na nový systém tím, že ruší existující smlouvy mezi výrobci a provozovateli distribuční nebo přenosové soustavy.

Čtěte také:


To představuje hrubé porušení principů právního státu," uvedla ekologická aktivistka Neela Winkelmann-Heyrovská, která iniciovala vznik petice požadující zachování současného zákona v platnosti. Výzvu podepsalo 531 společností, tři profesní asociace, osm nevládních organizací a 151 fyzických osob.

Kritika směřuje také na provázání návrhu zákona s Národním akčním plánem pro obnovitelné zdroje. Ten však v případě vodních, geotermálních i střešních solárních elektráren stanovil tak nízké limity, že prakticky blokuje výstavbu takových zdrojů.

Nový zákon o podporovaných zdrojích je tak spíše brzdou dalších investic do zelené energetiky. Potvrdil to i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek během páteční rozpravy v parlamentu. "Základní rozdíl mezi tímto návrhem a současnou legislativou je v nákladech, které Českou republiku budou čekat v oblasti dosažení cíle pro obnovitelné zdroje. A ten rozdíl je 21 miliard korun do roku 2020," řekl ministr.

Kritika zní i z Bruselu
Proti přijetí zákona se během rozpravy vyslovilo několik zákonodárců z ČSSD. Poslanec Věcí veřejných Josef Novotný dokonce naznačil, že autorem zákona je společnost ČEZ. "Zákon nevznikal v Poslanecké sněmovně ani na ministerstvu průmyslu. Musí ho opravit ČEZ," řekl Novotný.

Kritika zazněla také z Bruselu. Komisaři pro energetiku a pro ochranu klimatu již v lednu vyzvali ministra Kocourka, aby zachoval stabilní a předvídatelný systém podpory pro obnovitelné zdroje a nezaváděl opatření dotýkající se již dokončených elektráren.
V nejbližších týdnech zákon projednají výbory hospodářský, zemědělský a pro životní prostředí, pak o jeho osudu rozhodnou poslanci ve třetím čtení.

Autor: