Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Náklady na bydlení stále rostou. S nájmy mají problémy hlavně mladí

Ekonomika

  7:00
Příjmy téměř stagnují, náklady na bydlení ale rostou - to především kvůli cenám energií a deregulaci nájemného. Tak vypadá situace za poslední dva roky. Nejvíce nepříznivý vývoj pociťují mladí lidé, kteří berou často nižší plat a potýkají se s nezaměstnaností. Pro ty náklady na bydlení mohou představovat velké břímě, které jim ukrajuje až polovinu příjmů. Dokládá to zpráva Českého statistického úřadu.
Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto)

Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bytová situace se podle šetření statistického úřadu za poslední dva roky zhoršila. Důvodem je pomalé tempo růstu platů způsobené dlouhodobou recesí v kombinaci se stále se zvyšujícími cenami energií a dokončením procesu deregulace nájemného.

Za rok 2012 padlo na náklady za bydlení průměrně 18,2 % z čistých příjmů domácností. Nájemné si nejvíce ukrojilo z peněz mladých lidí do 35 let, a to 18,4 %. U domácností, které vedou lidé nad touto věkovou hranicí, to pak bylo 18,1 %. Citelnější rozdíl je vidět v případě, kdy do srovnání vstupují pouze ekonomicky aktivní jedinci (nezapočítají se tedy důchodci, invalidé aj.). V tom případě vydají mladé domácnosti na bydlení 17. 9 % ze svých příjmů, zatímco starší domácnosti jen 16 %.

ČTĚTE DÁLE:

Celkově vzato je současné situace pro mladé lidi značně nepříznivá a hrozí jim větší riziko pádu do dluhů a neschopnosti splácet. Je to dáno jejich obtížnější pozicí na trhu práce, kdy mají často problém sehnat zaměstnání díky nedostatečné praxi. Kolik musí jedinci platit za bydlení také výrazně ovlivňuje fakt, zda žijí ve vlastním či pronajatém bytě. Lidé mají ve vlastním až o třetinu nižší výdaje než ti, co jsou jen v pronájmu. Mladí lidé pochopitelně často nemají na koupi bytu, proto musí platit více.

Na kolik zatěžují náklady na bydlení nezaměstnané

Skupina, které hrozí největší riziko ztráty domova, jsou mladí nezaměstnaní. Těm po odečtení nákladů za bydlení často nezůstane ani životní minimum. Jejich situace se v roce 2012 ještě zhoršila díky zpřísňování podmínek vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Ke konci roku 2012 mladí nezaměstnaní vydávali za náklady na bydlení téměř 50 % příjmů. Značná část z nich tedy vnímá tento obnos jako velké břímě.

Kolik lidé ze svých příjmů musí vynaložit na bydlení

Bytová situace se samozřejmě liší v závislosti na místě bydliště, resp. regionu. Nejvyšší náklady na bydlení mají pražské domácnosti, nejmenší naopak Středočeši. Míra zatížení domácností se mezi těmito oblastmi liší o 30 %. Praha láká díky nabídce práce a studia, na druhou stranu domácnosti s nízkým příjmem si nemohou se současnými cenami bydlení v hlavním městě dovolit. Proto často zůstávají v regionech, kde jsou náklady na bydlení nižší, ovšem kde jen obtížně hledají práci, a když už ji najdou, tak ne příliš dobře ohodnocenou.

Kolik kde zaplatíte za nájem

Výši nájemného pro jednotlivé kraje si můžete prohlédnout na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj: ZDE

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...