Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nákup gripenů? Úplatky prý nebyly. Jen 'rozsáhlé skryté platby'

Ekonomika

  19:51
STOCKHOLM - Švédská prokuratura uzavřela vyšetřování údajného uplácení při prodeji stíhaček Jas-39 Gripen. Podíl švédské zbrojovky Saab AB na úplatcích se jí podle agentury AP prokázat nepodařilo.

Gripen. foto: Mlejnková AlexandraČTK

Vyšetřování švédské prokuratury ale prý potvrdilo, že britská firma BAE Systems prováděla "rozsáhlé skryté platby" při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice.

Saab AB stíhačky vyrábí a britská zbrojovka BAE Systems má v této společnosti jednadvacetiprocentní podíl. Prodejem gripenů se zabývali či stále zabývají vyšetřovatelé také v Británii, Rakousku, Česku i v dalších zemích. V ČR policie nikoho neobvinila.

Švédský vrchní státní zástupce Christer van der Kwast dnes podle AP oznámil, že nemohl prokázat, že by představitelé firmy Saab AB a její divize Gripen International "úmyslně asistovali" britským partnerům z BAE Systems při vyplácení úplatků po 1. červenci 2004. Obvinění z uplácení před tímto datem jsou podle švédského práva promlčená.

Vyšetřování nicméně potvrdilo, že firma BAE Systems "s použitím sofistikovaného platebního schématu prováděla rozsáhlé skryté platby, které je možné spojit s kampaněmi v Česku, Maďarsku a Jihoafrické republice a které umožňovaly vyplácení úplatků vedoucím činitelům v těchto zemích", píše van der Kwast podle serveru švédské státní televize ve svých závěrech.

Tyto skryté platby dosahovaly podle vrchního státního zástupce stovky milionů švédských korun (stamilionů Kč) a "existují závažné důvody napovídající, že byly rovněž vypláceny úplatky", konstatoval van der Kwast.

Saab rozhodnutí prokuratury ukončit vyšetřování přivítal. "Rozhodnutí je plně v souladu s tím, co jsme celou dobu tvrdili," prohlásila mluvčí společnosti Cecilia Schönová Janssonová.

Kvůli podezření z uplácení při dojednávání prodeje gripenů v ČR, Maďarsku a Rakousku zatkla v únoru rakouská policie obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V dubnu ho však propustila a nyní ho vyšetřuje na svobodě.

Podnikatel měl podle vyšetřovatelů neprůhledně získat od BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun), z nichž část údajně sloužila na úplatky. Obhájce Mensdorffa-Pouillyho ale obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl.

Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce BAE Systems.

Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za 19,65 miliardy korun.

Autoři: ,