Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Napadnuté pivovary se brání: Látky přidávané do piva jsou přírodní

Pivovar (ilustrační foto)

Pivovar (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Soukromý Pivovar Svijany a Pivovary Staropramen dnes odmítly tvrzení médií, že látka Tetrahop, kterou používají, je chemického původu a zastírá nedostatky při výrobě piva.
  17:51

Podle testu Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze látku obsahovalo šest z 30 lahvových piv, a to nápoje z pivovarů Staropramen, Svijany, Janáček a Zlatopramen.

Podle zástupců svijanského pivovaru i Staropramene se však v žádném případě nejedná o chemickou látku, ale přírodní chmelový extrakt.

Ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík uvedl, že chmelové extrakty používá jako součást chmelení řada pivovarů na celém světě už více než 30 let, v Česku se využívají přibližně 15 let. Podobně se vyjádřil také sládek svijanského pivovaru Petr Menšík.

Odborníci z výzkumného ústavu i Vysoké školy chemicko-technologické jsou však jiného názoru. Mladá fronta Dnes napsala, že látka podle nich v podstatě maskuje, že při výrobě piva bylo něco ošizeno - buď suroviny, nebo technologický postup; zdraví škodlivá ovšem není. Podle deníku slouží Tetrahop k zahuštění pěny.

Extrakt z přírodního chmele

Zástupci Svijan i Staropramene ale uvedli, že pro užití Tetrahopu je zvýšení pěnivosti až druhotným důvodem. Látka se do piva přidává až při posledním, čtvrtém chmelení hlavně proto, aby podobně jako jiné chmelové extrakty dodala pivu chmelovou chuť a vůni.

Rozhodně se nejedná o vylepšování piva proto, že by během výroby bylo něco ošizeno, uvedli pivovarníci.

"Tetrahop používáme při procesu chmelení piva v závěrečné fázi, při takzvaném studeném chmelení, které je součástí výroby Staropramenu již několik desítek let," řekl mluvčí dvojky na tuzemském pivním trhu Pavel Barvík. "Tetrahop se vyrábí z přírodního chmele," doplnil.

"Tetrahop používají ti, kteří chtějí ušetřit na surovinách, především na sladu. Kvalitní slad totiž zaručuje přirozenou dobrou pěnivost piva. Tetrahop tedy nahrazuje buďto množství surovin, nebo jejich kvalitu," oponuje Mareček, podle nějž látka do českého piva vařeného tradičně ze sladu, chmele a vody nepatří.

Plzeňská jedenáctka

Z výsledků testu také vyplývá, že proslulá "plzeňská dvanáctka" čili ležák Pilsner Urquell je vlastně jedenáctistupňové pivo. "U piva Pilsner Urquell, prvního spodně kvašeného ležáku, je stupňovitost stejná minimálně od roku 1897, od kdy máme záznamy ze švýcarské laboratoře Veritas," uvedl Mareček.

"Ta naměřila 11,74, což je přibližně stejná hodnota, jako má Pilsner Urquell dnes," dodal.

Změny se nepodařilo prosadit

Skupina K Brewery, která ovládá pivovar Janáček, uvedla, že používání Tetrahopu je v jejích pivovarech zakázáno. "Pivovar Janáček byl posledním z našich pivovarů, kde k úpravám receptur v uplynulé době docházelo," stojí v dnešním prohlášení skupiny, která se snaží budovat svou image na vaření piva z českých přírodních surovin a tradičními výrobními postupy.

"V pivovarech, kde byla společnost K Brewery pouze menšinovým vlastníkem a z důvodu rozdílných názorů na tuto problematiku dlouhodobě nedokázala prosadit filozofii vaření piv tradičními metodami, jsme se i z tohoto důvodu rozhodli tyto podíly odprodat," uvedla K Brewery.

Menšinový podíl právě ve svijanském pivovaru spolu s Pivovarem Rohozec firma minulý týden prodala společnosti LIF Trade.

Autoři: ,