Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Bubliny byly, jsou a budou

Ekonomika

  12:38
Po splasknutí bubliny, která nás přivedla k největší recesi po druhé světové válce, se objevily a objevují nápady a regulační opatření, které by měly zabránit, aby se už nikdy nic takového neopakovalo. Lze skutečně zabránit tvorbě bublin a jejich následným bolestným splasknutím? Odpověď nabízí tzv. experimentální ekonomie. Ta sleduje chování lidí v různých modelových situacích a potvrzuje či vyvrací vzorce chování lidí, které předpokládá ekonomická teorie, případně definuje nové vzorce chování.
Velká bublina - ilustrační foto.

Velká bublina - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Práce ekonomů Smithe, Hussama a Portera se zabývá právě otázkou, zda jsou lidé schopni poučit se ze svých chyb a neopakovat je. Jejich experimenty s akciovým trhem ukázaly, že lidé mají tendence vytvářet bubliny. Nicméně pokud byli investoři hozeni opět a zase do naprosto identické situace, tak bublina sice opět vznikla, ale její velikost byla menší a menší a návrat k normálním cenám akcií rychlejší a rychlejší.

Ale finanční trhy fungují velice rychle a dynamicky. Nelze tudíž najít dvě naprosto identické situace, tak jak tomu bylo v tomto experimentu. Jsou investoři schopni nalézt poučení ze svých chyb, které mohou použít v situacích, které se liší od těch původních? Jsou schopni analogie? Výzkumníci testovali, jak se změní chování v případě jiných podmínek na trhu, např. při změně instrumentu (z akcie na dluhopisy, měny či komodity), při jiné inflaci atd. Co myslíte? Měli ji tam. Testy ukázaly, že předchozí zkušenosti byly zapomenuty a trh měl opět tendenci vytvářet bubliny.

Jaké z toho plynou závěry? Pro zabránění bublin na finančních trzích je nutné, aby se svět neměnil a zůstal konstantní. Ale neměnný svět je naprosto iluzorní předpoklad. Takže bubliny byly, jsou a budou našimi společníky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!