Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Čínská vláda bublině neporučí

USA

  9:15
PRAHA - Dnes dvě poznámky k Číně. Za prvé, věřím, že Čína bude schopna generovat silný dlouhodobý růst (ve srovnání s ekonomikami USA a EMU určitě). Ani ne tak díky osvícenosti státních plánovačů jako díky dobré kombinaci výše mzdových nákladů a produktivity práce.
Obézní Číňan - ilustrační foto

Obézní Číňan - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tak dobré, že i relativně rychlý růst mzdových nákladů nebude nijak dramaticky ohrožovat cenovou konkurenceschopnost Číny. A co je zajímavé pro investory, tak ani marže podniků, které vyrábějí své produkty v Číně.

Za druhé, Čína se i přesto nebude schopna vyhnout obdobím ekonomické recese a různým bublinám. Aktuálně vrásky investorům dělá rychlý růst cen nemovitostí.

Centrální banka se snaží zpřísněním měnových podmínek zabránit dalšímu růstu cen a v pondělí Robin Koklar v Diáři investora argumentoval, že díky tomu nedojde ke vzniku bubliny na nemovitostním trhu.

Bublina už na čínském trhu je

Souhlasím, že centrální banka v centrálně řízené ekonomice má nástroje na zabránění vzniku bublin. Nesouhlasím však, že díky tomu bublina nehrozí. Jednoduše proto, že bublina v Číně již je. Důležité pro identifikaci nemovitostní bubliny je porovnání ceny nemovitosti k ročnímu příjmu domácnosti.

Tento poměr v Číně v průměru přesahuje 8. Jinými slovy čínská domácnost musí pro zaplacení průměrné nemovitosti použít více než osm svých celoročních příjmů. V Pekingu poměr dosahuje 15, v Šanghaji 12!

Pro srovnání – před splasknutím nemovitostní bubliny v Japonsku dosahoval tento poměr v Tokiu čísla 9. V Česku se psalo o možnosti příliš rychlého růstu cen nemovitostí v roce 2008, a to při poměru 4,3.

Bubliny tedy v Číně budou a investoři by si měli tento fakt uvědomovat a započítat jej do rizik.

Autor: