Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Japonsko: tiskárna místo důchodců

Ekonomika

  7:00
V minulých částech seriálu o Japonsku jsem ukazoval, že poptávka po japonských dluhopisech bude postupně klesat s tím, jak bude růst počet důchodců. Penzijní fondy budou totiž muset začít postupně prodávat svá portfolia, aby uhradily vyšší nároky na penze.

Tokio, hlavní město Japonska. foto: Shutterstock

Představme si to. Nižší poptávka bude tlačit na růst výnosů. Vyšší výnosy, tedy úrokové náklady, které bude muset vláda platit za nový dluh, zvýší její deficit. Vyšší deficit zvýší potřebu vlády financovat svůj deficit prostřednictvím dluhopisů. Nicméně poptávka po nich bude nižší, což vyvolá další růst výnosů. Růst výnosů znamená vyšší úrokové náklady vlády a tedy vyšší deficit…

ČTĚTE TAKÉ:

Vypadá to jako začarovaný kruh dluhové krize. Jak z něj může japonská vláda vyskočit? Snížení výdajů nebo zvýšení daní by mělo být tou nejpřirozenější cestou. Vzhledem k tomu, že Japonsko má nízké daně, tak se zdá, že to bude jednoduché.

Nicméně to zařízne již dvacet let slabý růst ekonomiky a realitou by se mohl stát dlouholetý pokles hospodářství. Pro politiky to tudíž nemusí být volba číslo jedna.
 Jak tedy čelit nižší poptávce po dluhopisech, která by mohla způsobit dluhovou krizi? Svou cestu už Japonsko vlastně ukázalo. Největší japonský penzijní fond oznámil, že poprvé ve své historii místo nákupů dluhopisů prodával.

A ne náhodou nedlouho poté oznámila japonská centrální banka tzv. kvantitativní uvolňování. Tedy program, ve kterém bude nakupovat státní dluhopisy. Takže tady máme instituci s neomezenou likviditou (s tiskárnou peněz), která může nakupovat dluhopisy tak, aby jejich výnosy nerostly a neohrožovaly veřejné finance. Vypadá to jako oběd zadarmo. Ale nic není zadarmo. A o tom zase příště.

Autor: