Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Kde jsou cenoví strašáci

Ekonomika

  9:50
Máme se bát inflace, nebo deflace? Tato otázka trápí bankéře, investory a měla by trápit i nás, spotřebitele. Proč? Pokud inflace šlápne na plyn, potom státní dluhopisy, jejichž výnosy jsou na rekordně nízkých úrovních, ponesou záporný reálný výnos. Pokud naopak ceny začnou klesat, bankovní vklad přestane mít negativní reálný výnos.

Proč by měla nastat inflace? Vyberu dva důvody. Vlády se enormně zadlužují. A v minulosti často řešily své dluhy inflací. Dále rozvíjející se trhy, jako např. Čína, rostou nadále rychle. A proč deflace? Zkušenost s "velkou depresí", kdy cenová hladina poklesla o čtvrtinu. Důvod? Ztráta maziva ekonomiky, úvěrového kanálu. Pokud domácnosti začnou rychle snižovat své zadlužení, dojde k omezení poptávky, a tudíž i k poklesu inflace. Potenciálně až k poklesu cen.

A co bychom vlastně měli chtít? Ponechme empirickou ekonomii stranou a podívejme se na to sobecky. Pokud mám úvěr, inflace mi pomáhá, pokud mám fixní sazbu. Reálně budu v budoucnosti splácet méně. Ale i deflace si najde příznivce. A to v případě, kdy máte naakumulovanou hotovost. Pak kupní síla s deflací roste.

V Japonsku hotovost převyšuje úvěry. Jinými slovy: deflace není zase tak nevítaná, jak by se na první pohled mohlo zdát. V USA je tomu přesně naopak. Úvěry převyšují hotovost. K tomu přidejte rostoucí zadlužení vlády. A máte motivaci pro inflaci jako hrom. Závěr? Státní dluhopisy jsou předražené. V případě úvěru je třeba využít aktuálních tržních podmínek pro zafixování nízkých sazeb na dlouho dopředu.

Autor: