Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Lze si za peníze koupit štěstí?

Ekonomika

  12:43
Velmi moderní se stala diskuse o tom, zda je možné růst donekonečna a jaké náklady tato snaha má například na životní prostředí nebo životní úroveň.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pro někoho může být tato diskuse matoucí. Vždyť vyšší ekonomický růst s sebou nese nižší nezaměstnanost a vyšší příjmy. Debaty o limitech růstu HDP tak mohou nezaměstnaným připadat jako typické téma kavárenských povalečů.

Jak je to ale s těmi příjmy? Přinesou nám vyšší příjmy šťastnější život? Výsledky různých studií ukazují, že s vyšší ekonomickou úrovní roste pociťované štěstí lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Má to však své "ale". Tedy do určité úrovně. Vypadá to, že i v tom, jak cítíme štěstí, se prosazuje zákon klesajících výnosů. S penězi roste štěstí jen do té doby, než uspokojíme základní životní úroveň, která se může lišit v různých zemích. Ve vyspělých ekonomikách, kde jsou příjmy vysoké, už další růst příjmů nijak neovlivňuje, jak jsou lidé šťastní.

Než lačně hledat korelace a diskutovat o statistikách je užitečnější podívat se na výsledky psychologů. Co ovlivňuje pociťované štěstí? Sonja Lyubomirsky s kolegy ukazují, že 50 procent našich schopností prožívat štěstí je podmíněno geneticky. To nezní jako dobrá zpráva, protože s tím jaksi nemůžeme nic udělat. A teď pozor, jen 10 procent je ovlivněno vnějšími okolnostmi, jako je vzdělání, mzda (!), stav. Mzda tak patří mezi spoustu faktorů, které mnozí považují za důležité, ale přitom jejich vliv na pociťovanou pohodu je relativně malý.

Tušíte správně, že konec bude pozitivní. Zbývajících 40 procent je ovlivněno každodenním chováním a způsobem, jakým o sobě a druhých uvažujeme. Takže původní otázka by mohla být přeformulována, zda si lze za peníze koupit kamarádství a sebeúctu.

Autor: