Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: O sázkách, které nevyšly

Ekonomika

  11:14
Podívejme se na japonské vládní finance. Dluh japonské vlády je 220 procent HDP. Čtete správně. Pro srovnání - EMU si svoji dluhovou krizi prožívá v situaci, kdy její vládní dluh je 90 procent. O neudržitelnosti řeckých financí se začalo mluvit při dluhu 120 procent HDP. A kolik platí japonská vláda za takovýto dluh? Platí zhruba jedno procento za desetiletý dluh.

Japonský ministr financí Džun Azumi foto: ČTK

To přece není možné, řeknete si, takto nízké výnosy nejsou přece udržitelné! A nebyli byste sami ve svém rozhořčení. A napadne vás okamžitě, že to je výborná příležitost na investiční sázku proti japonským dluhopisům, na tom přece nejde prodělat. I v tom byste nebyli sami. Tohle zkoušelo už mnoho lidí. Traduje se dokonce, že se nestanete globálním obchodníkem s dluhopisy, dokud neproděláte peníze právě na těch japonských.

Jak je to možné? Bylo to možné právě i díky tomu, jak spořiví Japonci jsou a jak moc preferují domácí investice. 95 procent japonských vládních dluhopisů je drženo Japonci. Japonské výnosy dluhopisů tak nejsou náchylné reagovat na prudké změny nálad na finančních trzích. Nebo na spekulativní sázky.

Ale časy se mění. Minule jsem ukazoval, jak míra úspor Japonců v čase postupně klesla z patnácti procent na současnou nulu. Nezměnilo se chování průměrného Japonce, ale zvýšil se podíl důchodců mezi obyvatelstvem. A takový důchodce začne postupně prodávat dluhopisy, akcie, začne pobírat rentu z penzijních fondů. A ty tudíž musí také začít prodávat své portfolio, aby měly hotovost pro renty.

Ano, prodávat dluhopisy. Není to onen milník, který konečně přinese růst výnosů japonských dluhopisů? Tak o tom zase příště.

Autor: