Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Velké problémy v 'malé' Číně

Ekonomika

  13:47
V posledních čtvrtletích je tahounem růstu světové ekonomiky tzv. rozvíjející se svět. A především Čína. Proto by Čína měla být ve vašem hledáčku zájmu.

Čína prý zvažuje plány na "mobilní dohled" nad obyvateli Pekingu foto: MAFRA

Zpomalení tohoto světa by se okamžitě projevilo u těch ekonomik, jejichž růst je závislý na vývozech. Ano, sem patří Německo, ale i Česko. Proto by neměla zapadnout zpráva, která říká, že v Číně se chystá záchranný balíček pro finanční sektor. Podle dostupných informací by vláda měla převzít špatné úvěry lokálních vlád. A to ve výši 463 miliard dolarů.

Pro srovnání: je to polovina toho, co bylo schváleno v USA pro záchranu bankovního sektoru. Ale pokud zohledníme fakt, že velikost čínské ekonomiky je na třetině té americké, zjistíme, že balíček je vlastně jedenapůlnásobek toho, co proběhlo v USA. Tedy docela dost, když si uvědomíme, v jakých problémech byl bankovní sektor USA. Doplním, že poměr mezi cenou nemovitostí a disponibilním důchodem domácnosti v Číně je vyšší než v Japonsku před splasknutím jejich nemovitostní bubliny.

V Pekingu to je dokonce 27:1. Průměrná domácnost bude splácet byt 27 let. Z minulosti víme, že splasknutí bubliny a recesi předchází uvolněnost měnové politiky, regulace a obezřetnost při úvěrování.

V Číně je bublina. O tom nemůže být pochyb. A i přes zvyšování sazeb centrální banky Číny jsou měnové podmínky pořád uvolněné. V Číně tak neustále roste riziko splasknutí bubliny. A náklady na záchranu bude financovat stát, podobně jako v EU nebo USA. A to splasknutí bubliny, které může pochroumat křehké oživení u Velké recese. Čína bude dlouhodobým tahounem růstu světové ekonomiky. Ale nevyhne se recesím, protože ty patří k životu.

Autor: