Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nebudeme černý nešrotující pasažér

Slovensko-cest

  17:17
Že se nás byznys bojí, není pravda. Jsme schopni uspokojit i podnikatelskou komunitu, říká předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro Lidové noviny.

Jiří Paroubek při rozhovoru s novináři Lidových novin. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Velice rychle se blíží doba, kdy začne mít obrysy průsečík ozdravných opatření, která připravuje vládní koalice i ČSSD. Ze kterých vašich opatření nehodláte ustoupit?
Za nosný považuji návrh, který se týká rozšíření a zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Pak samozřejmě je to podpora rodin s dětmi, určitě má značný význam také například podpora důchodců, třináctý důchod. Významné pro rozvoj celého českého průmyslu a zejména automobilového, je šrotovné, které se osvědčilo v okolních zemích, počínaje Německem a konče Slovenskem. To jsou věci, které bychom chtěli prosazovat, stejně tak jako výplatu nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Což je záležitost, která je nezbytná pro zaměstnance. To je to nejpodstatnější, protože se jedná o politický kompromis, tak je pravděpodobné, že další věci nám sněmovnou mohou těžko v této podobě projít.

LN Co z navrhovaných koaličních opatření jste připraveni podpořit?
Jsme ochotni bez ohledu na to, co nám projde, nebo neprojde, jednostranně podpořit opatření vlády, která se týkají zrychlených odpisů a insolvenčního zákona. Jsme připraveni dohodnout se s vládou v demisi na určitém kompromisu, který by se týkal snížení sociálního pojištění. Je to pro nás bolestivé, protože jde o osmnáct miliard korun, které ubudou z veřejných rozpočtů. Umím si představit určitý kompromis, který nechci předjímat, protože jednání proběhnou až odpoledne (rozhovor se uskutečnil včera dopoledne – pozn. red.). Zkrátka jsme připraveni dojednat kompromisní řešení.

LN Vládní koalice chce stimulovat aktivní zaměstnanost, vy poptávku. Nebojíte se, že tyto strategie jdou proti sobě, a efekt nebude takový, jaký by měl být?
Především ta domněnka, že koalice podporuje politiku zaměstnanosti, je opravdu jenom domněnkou. Snížení sociálního pojištění povede k snížení výdajů ve firmách, ale nedodá jim to zakázky, nedodá jim to motivaci k tomu, aby udržovaly či navyšovaly pracovní místa. Pokud jim zakázky budou klesat, toto opatření mnoho nezachrání. Naše opatření směřují spíš k lidem a mají nějakým způsobem zajistit alespoň nějakou jistotu lidem, protože pokud jde o strukturu nezaměstnanosti, ta se totálně změnila.

Vy i vládní koalice se snažíte řešit rakovinu ekonomiky. Zatímco ČSSD nabízí léky na tišení bolesti, druhá strana se snaží vyříznout nádor. Zatímco vy se snažíte lidem, kteří práci ztratí, podat pomocnou ruku, druhá strana se snaží, aby si práci udrželi...
To ale není pravda! Šrotovné velice aktivně pomůže českému průmyslu. Do konce srpna jsou kapacity českého automobilového průmyslu vyprodány, aspoň pokud jde o Škodovku, mám takovou informaci, pokud jde o kolínskou automobilku, tam to může být s ohledem na nízkou kubaturu vozidel obdobné. Pokud by toto opatření bylo řekněme od prvního září uplatněno, tak si myslím, že velice napomůže.

Určitě jste slyšel argument, že šrotovné je asociální. Nízkopříjmové skupiny, tedy i velká část vašich voličů, si nebudou schopni automobil koupit. Ti, co si ho koupí, zase mohou pod dojmem této pobídky vyčerpat značnou část svých rezerv. Není taková pobídka v krizi neodpovědná?
Tento argument použil ve sněmovně pan poslanec Doktor, kterému vůbec nevadí, že tím prvním opatřením, které oni prosadili, to znamená likvidace DPH u podnikatelských aut, podpořil vyšší střední vrstvu. Mezi voliči ČSSD jsou ale i lidé ze střední a nižší střední vrstvy. My děláme všechno proto, abychom v regionech podpořili veřejnou dopravu...

LN To ale nemá se šrotovným nic společného...
Ale pro lidi, kteří nemají na to, aby si koupili auto, prosazujeme podporu veřejné dopravy.

LN Ale i nízkopříjmové skupiny budou muset přispívat ze svých daní na nákup automobilů...
To ale přispívají i dnes na ty lidi s vysokými, nejvyššími příjmy, na ta podnikatelská auta. Tím, že se může odpočítat DPH z podnikatelských aut, přichází státní rozpočet o značné příjmy a někdo to musí zaplatit přece!

LN Neobáváte se, že když stát bude stimulovat automobilový sektor, může dojít k situaci, kdy automobilky budou zvyšovat ceny aut při nadproporcionálním růstu poptávky?
Tady je ale přece konkurence ze zahraničí! Nejsme chráněni celními bariérami...

LN Takže šrotovné bude podporovat zahraniční průmysl?
Pokud je šrotovné v Německu, na Slovensku, v Rakousku, pak jsme v roli černého pasažéra. Pak vypapáme veřejné rozpočty těchto zemí, a sami v tom nic neuděláme?

LN Ale proč chcete z českých peněz stimulovat zahraniční průmysl?
A v Německu, Rakousku, na Slovensku je to dobré? Tam to funguje a vyděláváme na tom.

LN Nevytváříte tlak, že za vámi případně budou chodit třeba porcelánky a další sektory, abyste vytvářel porcelánovné?

V jiných zemích toto není, tak proč by chodili za námi. Za německou vládou nebo za slovenskou také nechodí.

LN Často zmiňujete Slovensko, vláda pana Fica vám imponuje. Oni ale jako protikrizová opatření přijali kroky, které vám v Česku příliš nevoní, například zvýšení nezdanitelných částí daně... není to zvláštní?
Vkaždé zemi, mám přehled balíčků, je jiná situace, jiná opatření. Naše politika je jiná než slovenských sociálních demokratů. Nejsou naším vzorem. Pro mne může být vzorem i politika bavorské vlády, kde dlouhodobě vládla sama CSU. Tam je rovnováha a takového vztahu bych rád dosáhl, mezi zájmy zaměstnanců a zaměstnavatelů.

LN Mluvíte-li o Německu, ve čtvrtek Angela Merkelová vyzývala, aby nebyly už dále nalévány peníze do ekonomik, a volá hodně po stimulaci podnikové sféry. Budete se potýkat s dopady krize. Při podpoře aktivní politiky zaměstnanosti budete mít vyšší daňový výběr, naopak při podpoře poptávky...
Které opatření vlády je k podpoře zaměstnanosti?

LN Třeba snížení korporátních daní, slevy na sociálním pojištění...
Takto ale v žádné zemi západní Evropy nikdo nepostupuje. Nikdo se nedomnívá, že s podstatně vyšší složenou daňovou kvótou než u nás zadusí podnikatelský sektor.

LN Domnívá. Studie Pricewaterhouse Coopers uvádí, že zvýšení sazby daně o dvě procenta může vést ke snížení investiční aktivity soukromého sektoru. Vyšší sazba daně navíc podle této studie sníží atraktivitu českého podnikatelského prostředí pro zahraniční investory.
Já nevím, co tito lidé vyrábějí za studie na objednávku. Taková praxe je ve všech západoevropských zemích. Nikde nemají vyšší daňovou kvótu jako u nás.

LN Velice často argumentujete průzkumy veřejného mínění. Do jaké míry zohledňujete ale mínění byznysové sféry? Voliči vás možná podporují, ale byznys z vás má hrůzu...
Že se nás někdo bojí, to není pravda. Jsme schopni uspokojit i podnikatelskou komunitu.

LN Čím chcete podnikatelskou sféru uspokojit?
Naší celkovou politikou. Tím, že byla ČSSD úspěšná, přivedla zemi k vysokým tempům růstu. Nebo si myslíte, že to bylo i něčím jiným?

LN Ano. Zejména hospodářským cyklem.
Takže čím hloupější sedlák, tím větší brambory.

LN To ne. Ale ekonomika prochází cykly a v konjunktuře, pokud je dobře nastartovaná, jde nahoru.
Tak zůstaneme u svého názoru. Já si zase myslím, že my jsme nastavili hospodářskou politiku země takovým způsobem, aby byla na jednu stranu zajištěna prosperita národního hospodářství, firem, které se dostaly na jedno z nejnižších zdanění v regionu, a dokázali jsme i zvyšovat životní úroveň lidí, bráno reálnou průměrnou mzdou.

LN Analytici a ekonomové vám vyčítají, že sociálnědemokratické vlády udělaly strategickou chybu v tom, že struktura průmyslu pomocí investičních pobídek nebyla ideální, že jste honili investory z řad montoven a nepřemýšleli jste o výhodnosti struktury průmyslu...
Mě baví vyjádření ekonomických analytiků, kteří často ani nebyli ve fabrice. Já ve fabrice pracoval. Kteří neviděli ani obchod, hotel, restauraci zevnitř. Kteří ty věci jenom přebírají z tisku. Myslím, že je to nesmysl. Na téma nošovická automobilka jsem hovořil s Gerhardem Schröderem a ptal jsem se ho, jestli jich už není moc. A on se mne zeptal, a máš něco jiného na výběr? My jsme řešili situaci v době, kdy se nezaměstnanost pohybovala kolem osmi procent. Kdybychom příliv investic neřešili, nedostali jsme se až do té poměrně nízké nezaměstnanosti, která byla na konci minulého roku.

LN Rád bych se přeorientoval do budoucnosti... Ve čtvrtek jste řekl, že počítáte s deficitem veřejných rozpočtů ve výši 150 až 200 miliard. Sociální demokracie v minulosti nebyla zrovna stranou, která by deficity zásadně snižovala, spíše naopak. Zavážete se, že protikrizová opatření v budoucnosti splatíte?
Mohl jsem si jako premiér svolat ministry a říci jim měsíc před koncem roku, pánové, sesekejme na ministerstvech, co se sesekat dá, a udělejme to na nulu. Neudělal jsem to, protože by se musely sesekat investice a velká část schodku byla tvořena rezervami převedenými do dalších let a možná je část ještě rozpouštěna tento rok. Investice vedou ke zlepšení infrastruktury v této zemi. V situaci, kdy je nedostatečná infrastruktura, tak si hrát na vyrovnané státní rozpočty je nerozumné. Před tři čtvrtě rokem nebo rokem, před vypuknutím krize, jsme vedli debatu, kdy jsme schopni docílit vyrovnaného nebo přebytkového rozpočtu, jestli ve volebním období 2010 až 2014 nebo na začátku toho dalšího. Tyto věci bereme vážně, nejsme ale v situaci vyspělých zemí, kde mají vybudovanou infrastrukturu. Jako konečný cíl máme vyrovnaný státní rozpočet. Samozřejmě krize mnohé zkomplikovala.

LN Politici obviňují bankéře z neprůhledných finančních operací, které stály u zrodu krize. Není to ale tak, že vy politici jste se nepoučili z příčin krize? Příčina té krize byla nadspotřeba, abnormální podpora růstu. V současnosti se snažíte vyhánět čerta ďáblem. Nadspotřeba, která byla stimulována privátními finančními institucemi, je nyní stimulována státem.
Jak to ale chcete jinak udělat? To hospodářství musí dýchat.

LN Pořád stejně... stimulovat firmy a zaměstnanost, ne poptávku a spotřebu...
Šrotovné je stimulací firem.

LN Ale jen jednoho sektoru. Spravedlivé by bylo plošně stimulovat všechny firmy...
Nevylučuji ani to, aby se to udělalo na širší bázi. Toto ale není cesta úplně ideální.

LN Plošnou úlevou firmám by byla například revize zákoníku práce směrem k vyšší flexibilitě. Jste ochotni ho revidovat?
Nemůžete přece nechránit zaměstnance. Ve firmě, kde jsem začínal, jsem měl zkušeného – řeknete komunistického – ředitele, bavili jsme se o zákoníku práce a on mi říkal, že zákoník práce je reakční dokument. Od té doby si myslím, že je to dobrá věc, a myslím si to do dneška. Vadil zaměstnavateli už za komunistického režimu.

LN Přistoupíte alespoň částečně ke zpružnění pracovního trhu?
Trh je dostatečně pružný, nebudeme se vracet k devatenáctému století. Ochrana zaměstnanců v západní Evropě je vyšší než našich zaměstnanců. Nechceme jít zkušeností Číny nebo asijských zemí.

LN To ne, ona ale řada z nich je pružnější než u nás. Například ve Finsku se výpovědní lhůta odvíjí od doby, po kterou je zaměstnanec ve firmě.
To ale není možné tak vytrhávat z celého komplexu sociálního státu, který je právě ve Skandinávii nejsilnější na celém světě. To znamená, že člověka, který vypadne ze zaměstnání, se ujme stát. U nás to není, průměrná podpora v nezaměstnanosti je pět tisíc sto korun. Dá se za to žít?

LN Hovoří se tu o různých možnostech vlády, úřednické, přechodné, odborníků... Přitom bude muset řešit jednu z ekonomicky nejtěžších chvil v dějinách Česka. Jaký bude mít mandát?
Na čem se politické strany dohodnou, takový bude mít mandát. My máme ochotu ke kompromisu, pokud jde o protikrizová opatření. Jiná vláda není možná. Nepodpoříme vládu obnovené koalice, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny a nedokáže ji získat.

LN Je tu náznak, že ODS a ČSSD se dokážou shodnout, můžeme po volbách čekat spolupráci i politickou?
Spolupráce může být přechodná v zájmu země, v rámci krize, v tom, aby byl prosazen pravdivý rozpočet na rok 2009 a 2010.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!