Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nebudou lodě, čipy ani auta. Japonská katastrofa ovlivní celý svět

Ekonomika

  13:31
TOKIO - Páteční katastrofální pohroma v Japonsku naruší globální dodávkové řetězce v průmyslu od výroby čipů po stavbu lodí. Rekordně silné zemětřesení a obří vlna cunami zničily v důležité průmyslové oblasti země klíčovou infrastrukturu, narušily produkci elektrické energie a vyřadily z provozu továrny firem řady různých odvětví.

Ilustrační foto. foto: Reuters

Odrazí se to zejména u odběratelů japonských zařízení a materiálů v Jižní Koreji nebo na Tchaj-wanu, napsala agentura Reuters.

Proces odhadování škod je stále na počátku a podle firem a analytiků je příliš brzy, aby se dalo přesněji určit, jak dlouho by nouzová situace v průmyslu mohla trvat.

Miliardové škody

Pojišťovny by podle firmy AIR Worldwide mohlo zemětřesení stát téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard Kč), což by bylo z hlediska pojistných
škod zdaleka nejdražší zemětřesení v moderní historii. Odborníci upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat
pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese. Podle nich je však na alespoň přibližný odhad škod stále velmi brzy.

"Když se podíváme zpět na zemětřesení v Kóbe (v roce 1995), trvalo asi týden, než se získal celkový obraz o velikosti škod," řekl Tošihuko Macuno z makléřské firmy SMBC Friend Securities.

Zemětřesení v Kóbe způsobilo škody kolem 100 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč), což byla zatím nejnákladnější přírodní katastrofa v dějinách.

Zasaženy výpadkem dodávek z Japonska budou zřejmě nejvíce firmy v Jižní Koreji. Ty jsou závislé na japonských dodávkách skla pro LCD obrazovky, zařízení pro výrobu čipů nebo silikonových destiček.

Čtěte také

Budou čipy?
Korejská společnosti Hynix Semiconductor, která je druhým největším světovým výrobcem paměťových čipů, vyjádřila obavy z toho, že zemětřesení může dál oslabit spotřební poptávku a narušit dodávky japonských čipových komponentů. Japonsko se na světové produkci počítačů, spotřební elektroniky a komunikační techniky loni podílelo 14 procenty, uvedla konzultační firma IHS iSuppli.

Čtěte více:

Japonská Shin-Etsu, největší světový výrobce silikonových destiček k výrobě polovodičů, o víkendu přerušila provoz na svém závodě v Širakawě. "Vzhledem k tomu, že tento závod se na japonské produkci 300milimetrových destiček pro polovodiče podílí více než polovinou, mohla by delší odstávka mít podstatný dopad na celé odvětví polovodičů," uvedli analytici japonské banky Nomura.

Na japonské oceli jsou závislé korejské doky
Tlak na dodávky mohou také pociťovat například firmy spoléhající na japonskou ocel, zejména tři korejští výrobci lodí - Hyundai Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding a Marine and Samsung Heavy Industries.

"Zemětřesení se podle zpráv dotklo asi 20 procent japonských kapacit výroby oceli," řekl jeden z analytiků Huyndai Securities.

Japonsko je jedním z předních světových výrobců oceli, 40 procent své produkce vyváží a loni export dosáhl rekordních 43 milionů tun. Po katastrofě však bude zřejmě země potřebovat doma oceli více na obnovu infrastruktury. Podle analytiků by ale výpadek japonského vývozu mohly nahradit nadbytečné výrobní kapacity jinde, zejména v Číně, jejíž kapacity dosahují nejméně 750 milionů tun ročně. Výraznější růst cen oceli by tak nastat neměl.

Podle dnešních zpráv zastavili klíčoví japonští výrobci oceli produkci na některých závodech. Světová ocelářská pětka JFE přerušila provoz na závodě u Tokia a největší domácí výrobce a světová čtyřka Nippon Steel zastavila výrobu na dvou menších hutích. Japonská trojka Sumitomo Metal Industries odstavila produkci na svém hlavním závodě Kašima.

Nastoupí noví dodavatelé?
Tchajwanská společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem polovodičů na světě, uvedla, že bezprostředně jí omezení dodávek nehrozí.

Další tchajwanské firmy ze sektoru vyspělých technologií včetně výrobce chytrých mobilních telefonů HTC informovaly, že situace v Japonsku se zatím na dodávkách neprojevila, že však budou jednat s alternativními dodavateli a monitorovat vývoj.

Autoři: ,