Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Kam spěchat? Do bankovní unie vstoupíme až s přijetím eura

Ekonomika

  17:11
BRUSEL - Premiér Petr Nečas je přesvědčen, že Česko nebude mít důvod vstupovat do rodící se bankovní unie až do doby, než rozšíří řady unijních států platících eurem. Česko se sice zavázala do eurozóny vstoupit, ale nyní to není na pořadu dne. Není ani stanoveno žádné datum, kdy by se tak mělo stát. Česká národní banka oznámila, že dohodu o bankovním dohledu bere na vědomí.

Premiér Petr Nečas foto: ČTK

"Chcete-li znát můj osobní názor, tak já jsem hluboce přesvědčen o tom, že ke vstupu do bankovní unie nemáme a nebudeme mít žádný důvod, pokud budeme stát mimo eurozónu," uvedl Nečas.

"V této chvíli neumí říct vůbec nikdo, jak tento systém bude fungovat. To je teprve ve hvězdách. Z tohoto pohledu také sáhodlouhé úvahy o tom, že když se někdo nezúčastní, tak vystupuje protievropsky, jsou spíše dětinské," řekl. "My nemáme žádný důvod tady kamkoli spěchat," dodal premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká národní banka podle svého mluvčího Marka Petruše respektuje, že rozhodnutí o pozici je v pravomoci české politické reprezentace, neboť ona nese konečnou odpovědnost za výsledek jednání.

"V konečné fázi vyjednávání politická reprezentace České republiky nezohlednila ve své pozici plně doporučení ČNB, a proto se ČNB této závěrečné fáze rozhodla neúčastnit," uvedl Petruš.

Bankovní dohled

Ministři financí EU se v noci na čtvrtek po 14 hodinách intenzivních jednání dohodli na vzniku jednotného bankovního dohledu pod záštitou Evropské centrální banky. Jejich dohodu potvrdil v pátek skončený summit unie.

Jednotný dohled, který by měl začít fungovat od března 2014, se bude týkat eurozóny, další státy se budou moci dobrovolně přidat.

V textu dohody se mimo jiné říká, že by nová legislativa neměla vést k podnětům, aby banky své dcery v zemích, které se společného dohledu účastnit nebudou, měnily na pobočky. Respektována by měla být odpovědnost národních dohledových orgánů, tedy v českém případě České národní banky.

Pro Česko je tato otázka citlivá, protože v zemi je naprostá většina bank v rukou finančních ústavů sídlících v eurozóně.

Dohled je jen jednou z částí bankovní unie. K těm dalším patří zejména fond na řešení problémů bank v potížích a společné schéma pojištění vkladů. V těchto otázkách je ale debata velmi vzdálená konci.

Lídři se bavili i o dalších možných reformních krocích, které by měly pomoci EU v tom, aby se v budoucnu lépe vyhnula či vypořádala s případným opakování finanční a dluhové krize. Mezi státy ale nad jednotlivými nápady a vizemi, z nichž některé by si vyžadovaly změny základní smlouvy, panují výrazné rozdíly.

Nečas: Ti co platí, se do do toho nehrnou

"Já bych řekl, že tam jsou rozdílné zájmy. Ti, kteří na tu pomoc čekají, by samozřejmě nejradši zvolili termín, který bych definoval jako okamžitě, nejpozději ihned. Ti kteří to mají platit, samozřejmě se do toho nehrnou a chtějí pečlivé legislativní kroky," uvedl Nečas.

Na jednacím stole se objevilo třeba to, že by eurozóna měla mít vlastní rozpočet, jehož prostředky by měly být využívány například jako určitá "pobídka" pro země procházející zásadními reformami. Debata na toto téma ale podle českého premiéra není nyní aktuální.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme přesvědčeni v tuto chvíli, že eurozóna nepotřebuje nějaký společný rozpočet," řekl Nečas. "Podstatné není, abychom měli jednu společnou hospodářskou a daňovou politiku, ale abychom měli stejnou konkurenceschopnost a výkonnost ekonomik a abychom usilovali o vysokou míru konkurenceschopnosti," dodal.

Autoři: ,