Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejchudší Němci žijí u českých hranic, přesto se mají lépe než Češi

Ekonomika

  16:37
BERLÍN - I ti nejchudší Němci z bývalé NDR jsou bohatší než průměrný Čech. Nová studie norimberského Ústavu pro výzkum trhu ukazuje také propastné rozdíly v kupní síle obyvatel jednotlivých spolkových zemí. I přes více než dvacet let od sjednocení zůstávají v životní úrovni východních a západních Němců obrovské rozdíly.
Chudoba v Německu – ilustrační foto

Chudoba v Německu – ilustrační foto foto: Shutterstock

Místo „bohatý Němec“ by se Češi měli naučit říkat bohatý Mnichovan, Bavorák, nebo Hamburčan. Protože o těch to skutečně platí a Němci z těchto lokalit jsou skutečně bohatí a to i v celoevropském měřítku.

Německému hospodářství se má i v příštím roce poměrně dařit a tak i kupní síla Němců vzroste – průměrný Němec má podle zmíněné studie příští rok utratit 20 620 euro, tedy něco málo přes 610 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

To je o 554 euro více než v tomto roce a po odečtení inflace je to přibližně o 1,4 procenta více než letos. Neplatí to však o všech Němcích. Například penzisté budou mít po odečtení inflace na nákupy v roce 2013 méně, než v tomto roce .

Boháči v Bavorsku, chudáci v Sasku

Příjmové rozdíly jsou obrovské. V nejbohatších bavorských okresech jako Starnberg, který leží na břehu stejnojmenného jezera pár kilometrů na jih od Mnichova a má pověst místa, kde bydlí mnichovská smetánka, utratí podle zmíněné studie norimberského ústavu, kterou otiskl německý deník Die Welt, každý obyvatel ročně průměrně za nákupy přes 30,5 tisíce euro, tedy v přepočtu přes tři čtvrtě milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Na zcela opačném konci žebříčku je bývalý východoněmecký okres Görlitz na hranici s Polskem, kde je kupní síla přibližně na polovině sumy bavorského Starnbergu. Jedinou útěchou může tamním obyvatelům být, že si za svá eura mohou nakoupit v polských samoobsluhách a na tržištích ve Zgorzelci a okolí většinou o dost levněji, než v Německu. Přesto se oblast vylidňuje.

Podle studie norimberského ústavu je kupní síla v Görlitzu pouhých patnáct tisíc euro ročně (tedy asi 375 tisíc korun ročně). Podobně chudým krajem je i okolí bývalého Karl Marx Stadtu, dnes Saské Kamenice. Bídně je na tom téměř celé česko-východoněmecké příhraničí.

I nejchudší Němec je bohatší než Čech

Chudoba východních Němců je však oproti Čechům velmi relativní. Češi jsou na tom s kupní sílou ještě daleko hůře, když statistické údaje z minulého roku je český průměr asi 180 tisíc korun, tedy asi polovina toho, co si ročně mohou dovolit utratit ti nejchudší východní Němci.

Poněkud lépe je na tom pouze Praha, ale tady je kupní síla Čechů asi o pětinu nižší než nejchudších Němců. Poláci, Slováci či Maďaři jsou na tom obdobně, nebo ještě o něco hůř, kupní síle západní Evropy se z celého regionu blíží jen Slovinsko.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!