Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Největší problém podnikání v Jižní Americe? 'Maňana'

Ekonomika

  9:42
Podnikatel Miroslav Šindlar z Hradce Králové je původně výzkumník. Při svých vědeckých výpravách po Jižní Americe dostal nápad, jak svou vášeň i zpeněžit. V Peru začal projektovat zavlažovací systémy.

Miroslav Šindlar foto: Reprofoto

Jeho vodohospodářská firma působí také v Iráku, kde navrhuje územní plány pro celá města. "Člověk se musí jiné mentalitě přizpůsobit, jinak tam nemůže přežít," říká o svých zážitcích ze vzdálených krajů podnikatel.

LN Jak jste se dostal k podnikání v zahraničí?

Přes svůj soukromý výzkum, který monitoruje přirozený vodní režim v různých klimatických podmínkách. Vyčerpal jsem možnosti Evropy i Severní Ameriky. Nejdříve jsem si vybral Bolívii kvůli typu řek, ale z hlediska politického režimu nebyla vhodná. Srovnatelné přírodní poměry jsem našel právě v Peru.

LN Co bylo tím podnětem, který vás přesvědčil, že právě v Peru má vaše podnikání budoucnost?

Pochopil jsem, že Jižní Amerika je pro oblast vodního hospodářství nesmírně zajímavý a perspektivní region. To, jak je komplikovaný, jsem zjistil až během tří let velmi obtížného vstupu na tento trh. Společnost tam už není rozvojová a peruánská ekonomika je velmi stabilní. Vůbec na ni nedopadla ekonomická krize a růst je trvale čtyři až šest procent. A také mne ta země velmi zaujala jako celek.

LN A co v Jižní Americe vaše firma vlastně dělá?

Konkrétně v Peru jsme začali projektovat zavlažovací systémy pro zemědělce.

LN Byl pro vás první projekt skokem do neznáma, nebo jste věděli, do čeho jdete?

Určitě, to byl velký skok do neznáma. Jednalo se o projekt zavlažování a museli jsme do něj investovat vlastní práci řádově v milionech a platby vymáháme dodnes. I přesto jsme ale dokázali vybudovat fungující dceřinou společnost, která má sídlo v Limě. Také pracujeme v Argentině a zahajujeme společný argentinsko-peruánský projekt.

LN Jací jsou Peruánci?

Všichni běloši pro ně spadají do kategorie gringo. Během několika dlouhých pobytů v Peru jsem se ale setkal většinou s přátelským přijetím. Lidé snad v každé společnosti ocení, když se člověk nevyvyšuje a projeví jim uznání, protože oni tam jsou doma. Peru je dnes relativně příznivá, klidná země.

LN Co je nejkomplikovanější při jednáních?

Komplikované je to latinskoamerické "maňana", odkládání všeho na jindy. V tomto duchu je na všechno nekonečně času a Peruánci mají až socialistický přístup k řešení problémů. Evropa je mnohem dynamičtější, lidé preciznější, jednání často serióznější. A v tomto má podnikání v Latinské Americe zatím velké trhliny.

LN Jaké jsou největší překážky všedního dne podnikatele v Jižní Americe?

Třeba to, že si dohodne s někým schůzku, doletí tisíce kilometrů, probije se z letiště taxíkem na schůzku, kterou ještě 24 hodin předem sekretářka potvrdí, a zjistí, že dotyčný odletěl. Jednání dohadovat příliš dopředu je nemožné.

Nejlepší je zavolat, že jedeme, a zjistit, zda je dotyčný v kanceláři. Přístup v duchu "ono se to nějak vyřeší" jsem nedokázal dlouho vstřebat. Nedodržování termínů je nesmírně komplikovaný faktor a člověk se tomu musí přizpůsobit, jinak tam nemůže přežít.

LN A jak jsou na tom Peruánci s dodržováním smluv nebo finančních závazků?

I to je komplikované. Ale zatím věřím tomu, že i tak se vyplatí tam podnikat.

LN Víte něco o historii Peru?

Samozřejmě. První krok, který by člověk měl udělat, je seznámit se s kulturním dědictvím země, s novodobými dějinami i se současnou situací. Je nutné vstupovat do prostředí civilizovaně a pokud možno efektivně. Historie člověku hodně prozradí o psychologii lidí, o tom, odkud ta společnost vlastně vychází.

Když řeknete Peru, všem se vybaví Inkové. Ale Inkové se pohybovali v Peru jako vládnoucí militantní skupina pouze sto let. Historie vývoje je velmi dlouhá, je to významná starověká kultura.

LN Třetím rokem působíte také v Iráku, co tam konkrétně budujete?

Zabýváme se tam vodohospodářským plánováním. Od Bagdádu směrem dolů k Basře jsme řešili asi osm měst z hlediska vodohospodářské problematiky v územních plánech. To znamená, že navrhujeme vodovody, kanalizace, zkrátka vše, co souvisí s vodou.

LN Komplikuje situaci válka?

Tak situace v Iráku byla vždy komplikovaná a během války tam nešlo pracovat vůbec. Teď je to trochu lepší, což je příznakem toho, že se situace zklidňuje. V prvním roce tam zemřeli lidé, Iráčani, kteří nás v Iráku zastupovali. Bylo to opravdu složité a nebezpečné, takže teď je to lepší.