Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dálkové teplo podraží, zejména u levných tepláren

Ekonomika

  13:35
V Česku nastává soumrak levných tepláren. Lidé v Hradci Králové, Pardubicích či Plzni, kteří se dosud těšili nízkým cenám dálkového tepla, si od ledna připlatí.

Mráz si ve východní Evropě do úterka vyžádal 71 obětí, na obrázku běloruská teplárna. foto: ČTK

Plzeňská teplárenská, kterou vlastní město, zdraží od ledna teplo o 15 procent na 480 korun za gigajoule. Hlavními důvody pro navýšení ceny jsou podle generálního ředitele teplárny Tomáše Drápely náklady na nákup emisních povolenek, povinné investice do snížení emisí i kompenzace klesajících zisků z prodeje elektřiny.

Výhoda levného tepla se pomalu vytrácí
Právě výnosný prodej vyrobené elektřiny v minulých letech umožňoval provozovatelům tepláren spalujících hnědé uhlí prodávat teplo domácnostem a dalším zákazníkům za velmi výhodných podmínek. Jenže tato výhoda se v důsledku rostoucích cen uhlí a pádu cen elektřiny na burzách postupně vytrácí.

ČTĚTE TAKÉ

Platí to i pro Elektrárny Opatovice, které zásobují teplem Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Pokud vláda stihne prosadit zvýšení dolní sazby DPH na 15 procent, ceny zde od ledna vzrostou o 7,8 procenta na 405,5 koruny za gigajoule. V Hradci Králové, kde mají vlastního provozovatele rozvodné sítě, teplo zdraží na 430,5 koruny za gigajoule.
Teplo z Opatovic bude i po zmíněném zdražení patřit mezi cenově nejvýhodnější v Česku. „Vezmeme-li v úvahu typickou domácnost bydlící v bytě 3+1, pak by zvýšení měsíčních výdajů dosáhlo necelých 74 korun měsíčně,“ doplnil mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák.

Většina tepláren zatím nové ceníky pro příští rok nezveřejnila. Týká se to i hlavního města.

„Pražská teplárenská chystá zveřejnění oficiální tiskové zprávy k cenám tepla pro rok 2013 na pondělí 10. prosince,“ uvedl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
Zdražení od příštího roku bude v případě uhelných tepláren spíše pravidlem. Již před měsícem předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek zmínil, že nárůst cen tepla pro koncové zákazníky se v jejich případě bude pohybovat okolo sedmi procent.

Stabilizovat cenu je primárním úkolem
Teplárny na zemní plyn, které jsou vedle Brna či Liberce typické hlavně pro malá a středně velká města, naopak budou od ledna zdražovat jen minimálně. Stále však bude platit, že dálkové teplo vyrobené spalováním plynu bude dražší než v případě výroby z uhlí.

PSALI JSME

Teplárny Brno zachovají i do příštího roku cenu 580 korun za gigajoule bez DPH, s daní to bude 667 korun. „Stabilizace ceny tepla je pro nás primárním úkolem. Během celého roku jsme proto přijali řadu opatření, která nám nyní umožní nezdražovat,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Cenu 545 korun za gigajoule bez daně zachová také chebská teplárna Terea. Lidé si v západočeském městě za teplo připlatí jen v případě, že projde zvýšení DPH ze současných 14 procent.

Češi topí hlavně plynem a dálkovým teplem.

Městská teplárna v Kutné Hoře KH Tebis v příštím roce dokonce zlevní, a sice o téměř pět procent na 598 korun za gigajoule, včetně navýšené daně z přidané hodnoty. V roce 2014 může nastat další zlevnění, pokud se podaří realizovat napojení nové teplárny na biomasu k městské rozvodné síti.

Odpojování zákazníků
Teplárny na biomasu již dnes fungují například v Třebíči, Žatci, Krnově a Jindřichově Hradci. Cena tepla zde může od ledna klesnout. Stát totiž zavedl novou provozní dotaci na teplo vyrobené z obnovitelných zdrojů ve výši 50 korun na gigajoule. Zatím však přetrvávají nejasnosti, kdo má na dotaci nárok a kdo nikoliv.

Vyšší ceny lidé řeší přechodem na vlastní topení Samotné teplárny hledají cesty, jak ceny tepla udržet na přijatelných úrovních. Některé přecházejí od plynu k biomase, jiné ruší plynové kotelny a rozšiřují rozvody z uhelných elektráren a tepláren. Další pak investují do společné výroby elektřiny a tepla nebo do náhrady starých parních rozvodů.
Pokud totiž cena překročí jistou hranici, lidé se začínají od teplárenských rozvodů odpojovat a pořizují si v panelových domech vlastní kotle. V minulých letech k tomu docházelo například v Liberci a Jablonci nad Nisou, kde ceny dálkového tepla patří mezi nejvyšší v rámci Česka.

Odpojování části zákazníků, ať už domácností nebo průmyslových podniků, je špatnou zprávou pro ostatní. Náklady na provoz sítě se nezmění a teplárna je rozpočítá na menší objem spotřebovaného tepla. Výsledkem pak je další zdražování tepla pro odběratele.
Dálkové teplo v Česku odebírá jeden a čtvrt milionu domácností. Na rozvody tepla jsou napojeny hlavně panelové domy, zatímco v rodinných a řadových domcích převažuje individuální vytápění.

Autor: