Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nelíbí se vám vysoké poplatky? Dejte své bance sbohem, radí ekonom

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Jak zatlačit na banku, aby vám snížila poplatky? Jediný skutečně efektivní způsob je volba nohou, prostě se seberete a půjdete o dům dále nebo bance alespoň naznačíte, že ji chcete opustit, doporučil v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz ekonom Patrik Nacher.

Problém je ale podle něj i jinde. Češi nejsou konzervativní klienti, spíš pohodlní až líní, když se nedokážou odhodlat přejít k jiné bance a na vysoké poplatky si jen dál stěžují.  

Neaktivní přístup klientů bank se pak projeví třeba v tom, že jako stávajícím klientům s historií jim jejich banka nabídne horší podmínky pro hypotéku než nově oslovovaným. "Bankám jde v těchto případech o kvantitu více než o kvalitu. Dosažení nějakého počtu nových klientů s sebou zřejmě nese bonusy. Ale je to také o tom, že stávající klienti si ty horší podmínky nechají líbit a jsou pasivní, takže smlouva běží dál s novými úroky. Kdyby práskli dveřmi a šli pryč, přestalo by se to dít," myslí si Nacher. "Ale i toto se postupně mění. Stačí napsat bance e-mailovou odpověď, že s novou nabídkou nasouhlasíte a že chcete refinancovat, a dějí se úrokové zázraky," upozorňuje.

Nových bank se bát nemusíte, všechny jsou pojištěny stejně

Lidé by se hlavně měli zbavit zbytečného strachu z nových bankovních subjektů, kvůli němuž často se změnou banky otálejí, radí ekonom. "Všechny banky, bez ohledu na velikost, dobu působení či původ vlastníků, jsou ze zákona pojištěny stejně. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, na druhou stranu se tím významně snímá zodpovědnost z lidí, kteří si nemusejí vybírat banku podle pocitu bezpečí, ale jen podle jiných kritérií - výše poplatků, úrokové sazby, rozsah služeb a podobně."

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR:

Zasloužily by si bankovní poplatky regulaci? Patrik Nacher se staví proti. "Toto opatření se vždy nakonec obrátí proti klientům například v tom, že těch fíglů bude ještě více, a to v oblastech, které pro tu chvíli regulovány nebudou. Navíc se finanční ústavy na regulaci budou i dlouho poté vymlouvat při jakýchkoliv nepopulárních opatřeních," říká Nacher. Klienti tím podle něj navíc ztrácejípřirozenou obezřetnost při výběru banky, protože budou spoléhat na stát. "Užitečné by ale mohlo být definovat podmínky - například sjednocení terminologie, různé informační povinnosti bank, nemožnost jednostranně měnit podmínky bez aktivního souhlasu a tak dále," vypočítává Nacher.

Finanční gramotnost má i morální rozměr

Čtenáře serveru Lidovky.cz také zajímalo, zda je vhodné zřizovat účty dětem mladším deseti let. "Finanční gramotnost lze dětem předávat i mimo to, aby musely mít bankovní účet," říká Patrik Nacher. "Osobně bych svým dětem založil účet až v pozdějším věku. Nemyslím si, že je vhodné, aby už malé děti fungovaly v tom imaginárním světě elektronických peněz."

V dnešní době se podle Nachera často zapomíná, že finanční gramotnost má i morální rozměr.  "Abychom se nedožili doby, kdy naše děti sice budou znát všechny odborné termíny, budou umět vést rodinné finance, spočítají si náklady úvěru, ale pak opustí rodinu či prodají kamarády za pár korun navíc...," vyjadřuje své obavy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!