Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Němci zavedli drsné pokuty

  11:46
Až dvojnásobné pokuty v Německu, změna silničních předpisů na Slovensku a zavedení krátkodobých dálničních známek na slovinských autostrádách. To je jen část novinek, které čekají na české řidiče, mířící v letních měsících do zahraničí za volantem svého vozu.

Na české řidiče čeká v zahraničích mnoho novinek. foto: Shutterstock

Němci pokutují i kvůli malým odstupům mezi auty

Asi nejzásadnější změnou na silnicích v okolních zemích je skokové navýšení pokut v Německu. Naši západní sousedé jsou nekompromisní především v postihování rychlé jízdy a alkoholu za volantem. „Za překročení povolené rychlosti v obci o více než 20 km/h hrozí řidičům až osmdesáti eurová sankce. V minulém roce to bylo přitom padesát euro,“ srovnává sankce mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička.  

Když by se řidič prohnal vesnicí rychlostí o 40 km/h vyšší než je povolený limit, přišel by až o 160 euro, V případě ještě bleskovějšího průletu obcí by se našinec zbavil téměř celé výplaty. Němečtí policisté by po něm totiž chtěli 680 euro a ještě by mu na tři měsíce zadrželi řidičský průkaz.

Seznam měst, v kterých jsou ekologické zóny

Ochrana ovzduší. Od Nového roku je do středu Berlína, Hannoveru a Kolína nad Rýnem možné vjet pouze s platnou ekologickou známkou na čelním skle auta. Lze ji získat za 6 eur, a to pouze v Německu.
Berlin, Dortmund, Hannover, Köln, Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Reutlingen, Schwäbisch G., Stuttgart, Tübingen, Pleidelsheim, Bochum, Bottrop, Duisburg, Essen, Frankfurt a.M., Gelsenkirchen, Herne, Mühlheim a.d.R., München, Oberhausen, Recklinghausen, Augsburg, Bremen, Heilbronn, Herrenberg, Karlsruhe, Mühlacker, Neu-Ulm, Pforzheim, Ulm, Düsseldorf, Wuppertal, Freiburg i.Br., Heidelberg, Regensburg

Postihy za alkohol jsou však ještě přísnější. V případě, že by policisté šoférovi naměřili více než 0,5 promile alkoholu (což je v Německu maximální povolená hranice) pokuta se může vyšplhat až na 3000 euro, tedy částku, která zruinuje domácí rozpočet nejedné české rodiny.

Český řidič ale může dostat v Německu pokutu, aniž by věděl co spáchal. Němečtí policisté totiž důsledně kontrolují i bezpečné odstupy mezi auty. Za takzvané nedodržení bezpečné vzdálenosti se tu platí pokuta až 400 euro. Důležité je tak dodržovat pravidlo dvou vteřin, které praví: Například okolo stromu musíte projet nejdříve dvě vteřiny poté, co ho minulo auto před vámi.

Další německý oříšek spočívá ve vjezdu do center velkých měst. V třiatřiceti německých městech (viz. tabulka) jsou totiž zřízeny takzvané ekologické zóny, kam mohou vjet jen vozy ze speciální plaketou. Existují plakety tří barev – zelené, žluté a červené – podle míry exhalací. Zelenou plaketu, která umožňuje vjezd až do úplného centra, dostanou jen vozy s velmi nízkými emisemi.

Plakety jsou k dostání za 300 korun na vybraných Stanicích technické kontroly. Jejich seznam je k nalezení na webové stránce www.usmd.cz/stkcert.php. Řidič jsem přijde s originálem velkého technického průkazu, kde je uvedena míra emisí jeho vozu. Na základě tohoto údaje pak získá příslušnou plaketu.

Na Slovensku vysoká pokuta pro nepřipoutané řidiče

Poměrně tučné sankce čekají na řidiče i na Slovensku. Jízda bez pásů nebo rozsvícených světel se tu rovná pokutě 135 euro, alkohol za volantem zase slibuje trest od 230 do 1000 euro.

Na Slovensku změnili v únoru maximální povolenou rychlost v obci. Šedesátku nahradila padesátka. V povinné výbavě vozu musí být nově reflexní vesta a v lékárničce je dobré mít takzvanou kartu "prvej pomoci", což je jakýsi záchranářský manuál. Ten sice pro Čechy na Slovensku není povinný, ale někteří slovenští policisté ho přesto vyžadují. Před cestou k našim východním sousedům je tak lépe zmíněný manuál stáhnout na internetu. Zatím tak lze učinit pouze na internetové stránce ČSOB pojišťovny www.csobpoj.cz .

Slovinci zavedli konečně krátkodobé dálniční známky. Tentokrát příliš krátké

Slovinsko podlehlo mezinárodní kritice a v červenci zavede krátkodobé dálniční kupóny. Češi mířící přes kousek Slovinska ke slunnému Jadranu si tak už nebudou muset kupovat půlroční dálniční známku za 35 euro, ale nově jim bude k dispozici známka sedmidenní za 15 eur. Celá věc má však háček. Většina českých turistů jezdí k chorvatskému pobřeží na 8 až 10 dní. Oproti nynější situaci tak ve výsledku ušetří jen 5 eur, protože si budou muset koupit dvě známky – na cestu tam a na cestu zpáteční.

Poláci chtějí důkaz, že jste auto neukradli

Zajímavou drobnost lze najít i na polských silnicích. Pokud pojedete do Polska cizím vozem, policisté po vás budou chtít potvrzení od majitele auta. Chtějí tak zkomplikovat život zlodějům aut, kteří své úlovky často odvážejí do polských černých dílen. „Dokument nemá žádnou úřední formu. Stačí do něj napsat základní fakta. Kdo komu jaké auto svěřuje. Důležité je však listinu přeložit alespoň do jednoho světového jazyka, doporučuje se angličtina,“ radí řidičům Špička.

Autor: