Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německé firmy vzkazují Nečasovi: Chceme vědět, kdy zavedete euro

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Německé firmy požadují, aby česká vláda stanovila termín přijetí eura. Jak říká v rozhovoru pro LN výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Bernard Bauer, jednou z priorit komory je zavedení eura v Česku. "Firmy potřebují alespoň vědět datum, kdy to bude," říká Bauer.

Bernard Bauer

Průzkumu komory totiž ukázal, že přes 90 procent německých firem, které v tuzemsku působí, požaduje, aby vláda co nejdřív stanovila termín pro přijetí eura.

Čtěte také

"Kolísání směnného kurzu znemožňuje zahraničním investorům spolehlivě a dlouhodobě plánovat a způsobuje nejistotu," vysvětluje ČNOPK s tím, že to může vést k omezení investic či k jejich úplnému stažení.

Zatím je Česko pro německé investory nejatraktivnější zemí ve střední a východní Evropě, otálení s oznámením termínu pro zavedení eura by ale mohlo tuto pozici ohrozit.

"Dodnes tu je bohužel stále situace, kdy nemáme žádné datum přijetí eura. Je to jeden z nejdůležitějších problémů ekonomiky, která se orientuje na vývoz," popisuje Bauer, kde tlačí německé obchodníky bota. Podniky tak podle něj těžko určují ceny, nebo kalkulují delším výhledu. "Proto se firmy shodují a říkají, že potřebují naléhavě euro," dodává Bauer.

"Je nutné, aby vláda alespoň určila datum, kdy by se mělo přijmout. Ať už to bude rok 2014 nebo 2017, nebo jindy, to nehraje v současné chvíli tak velkou roli," apeluje Bauer na Nečasův kabinet.

Rózhovor s Bernardem Bauerem:

LN: Kolik pracovních míst v Česku vytvářejí německé podniky?
Funguje tu okolo čtyř tisíc podniků s německým podílem. Podle hrubého odhadu, který máme nyní k dispozici, je v těchto firmách zaměstnáno kolem 120 až 130 tisíc lidí.

LN: Česká republika se letos opět umístila na prvním místě v žebříčku atraktivity zemí střední a východní Evropy pro německé firmy. Co za tím stojí?
Je tu celá řada výhod. Česko letos obsadilo první místo již po páté v řadě. Důležitá je geografická i kulturní blízkost. V porovnání s ostatními zeměmi jsou zde podstatně lepší podmínky v oblasti infrastruktury, a sice jak dopravní, tak i IT infrastruktury. Hlavně vysoké školství je na výborné úrovni. Pro průmysl je důležité, že zde jsou kvalitní lokální dodavatelé.

LN: Dalším problémem, na který si německé podniky stěžují, je odborné vzdělání. V čem je potíž?
Vysokoškolské vzdělání je v Česku na velmi vysoké úrovni. Ale úroveň pod tím je velice slabá. Téměř zde není odborné vzdělání, které by bylo dostatečné a odpovídalo současné poptávce v průmyslu. Kompletně zde chybí praktické vzdělání. Sice tu jsou odborná učiliště, ale tam se učí téměř výhradně teorie a praktický podíl na výuce je velmi nízký. Například v Německu, Rakousku i Švýcarsku je duální odborné vzdělání, kde se kombinuje půl na půl teorie a praxe. To znamená, že mladí lidé kromě školy chodí i dva až tři roky do práce, kde se učí převést do praxe to, co se naučili ve škole. Jsou tak skvěle připraveni a po škole mohou hned nastoupit do práce. Podobný podíl praktické výuky tady absolutně chybí. Učně a žáky, kteří tady vyjdou ze škol, musí podniky kompletně nově vyškolit. To samozřejmě není tak těžké pro velké firmy, jako je Bosch nebo Siemens, ale malé a střední podniky s tím mají velký problém.

LN: Jsou ještě další problémy, které snižují atraktivitu Česka pro německé investory?
Určitě to je zvýšení pružnosti pracovní doby. Společně s podniky jsme oslovili vládu, protože právě nyní v době hospodářské krize to bylo skutečně složité. Pokud se zpružní pracovní doba, budou mít podniky méně potíží ve složitých dobách s personálem. Například německý model kurzarbeit ukázal, že to bylo nejlepší řešení, jak nezvýšit během krize nezaměstnanost. Nyní se již při přípravách nového zákoníku práce o pružnější pracovní době mluví a to je dobře.

Celý rozhovor s Bernardem Bauerem najdete ve čtvrtečním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!