Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nezaměstnanost žene mladé Američany do světa

Ekonomika

  7:25
PRAHA - Zaměstnáváte více lidí v zahraničí než doma, kritizují Američané své firmy. Množí se tak případy mladých Američanů, kteří museli opustit svůj kontinent, aby našli práci.

Nezaměstnanost v Americe překvapivě klesá foto: Shutterstock

Americké firmy se vrhají na Čínu. Coca-Cola zde zaměstnává 48 tisíc lidí a plánuje zde vytvořit v blízké době dalších tisíc pozic. Disney, americký kolos zábavního průmyslu, chystá postavit v Šanghaji slavný zábavní park Disneyland. Neoznámil sice, kolik kvůli tomuto projektu vznikne pracovních míst, ale například japonský Disneyland zaměstnává kolem 20 tisíc lidí, a dá se proto očekávat, že číslo bude podobné.

Nez

Rychloobrátkový gigant Procter & Gamble slaví v Číně úspěch, je tamní jedničkou na trhu. Zaměstnává zde proto kolem osmi tisíc zaměstnanců. A třeba farmaceutický gigant Merck ohlásil, že propustí na celém světě 13 tisíc zaměstnanců, z toho pět tisíc v Americe. V Číně, kde jeho prodeje rostou 30procentním tempem, ovšem analytici neočekávají, že by propouštěl.

Vzhůru do světa

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se přitom pohybuje nad 9 procenty. Dlouhodobě byli ale Američané zvyklí spíše na pětiprocentní nezaměstnanost. Celá situace způsobila, že mladí Američané nemohou získat pořádné zaměstnání. Jsou na tom podobně jako například Češi. Ovšem Američané začínají svůj kontinent opouštět a hledají práci všude ve světě.

CNN přinesla hned několik příběhů mladých lidí, kteří se chytli v cizině. První z nich je příběh amerických přátel, kteří odjeli do Číny.

"V návaznosti na hororové příběhy z amerického pracovního trhu jsme se rozhodli hledat práci jinde," řekl Kyle Long CNN. Odjeli vyučovat angličtinu do Číny a později dostali nápad na turistickou agenturu, která v Číně zajišťuje výlety po památkách.

Shonika Proctorová pracovala dvanáct let jako šéfka obchodu s mobilními telefony. Během krize ale její firmu koupila jiná a ta jí oznámila, že jí sníží mzdu. Shonika se raději rozhodla odejít a po několika měsících, kdy pracovala jako dobrovolnice, ji na sociální síti kontaktoval úředník z Chile a nabídl jí práci. Dnes spoluvytváří internetovou platformu pro začínající firmy v Chile.

Courtney MacNeilová vystudovala humanitní obor a během krize neměla šanci získat práci. "Po několika měsících hledání práce bez sebemenšího štěstí jsem se rozhodla cestovat a přijít na to, co bych mohla dělat," řekla Courtney. Několik měsíců zůstala v Londýně a nakonec zakotvila v Paříži, kde ji zaměstnali v začínající PR agentuře. Dnes je její manažerkou.

Obětí krize se stal i Adrian Gross, měl slušně rozběhlou kariéru finančníka na Wall Street. Jenomže na začátku finanční krize dostal výpověď. Za peníze, které dostal, se rozhodl odjet na dovolenou do Buenos Aires. Zpáteční letenku ale nevyužil a zkusil si v Argentině najít práci. "Dostal jsem nakonec post šéfa marketingu začínající společnosti," řekl CNN Gross a dodal, že do Spojených států už se nechce vrátit.

Češi zůstávají doma kvůli jazykové bariéře

Podle Markéty Švedové, šéfky české personální společnosti Recruit CZ, mají i mladí Češi tendence odjíždět do zahraničí, na rozdíl od Američanů musí ale prolamovat jazykové bariéry. "Předně se chtějí naučit jazyk, ne získat práci," popisuje hlavní rozdíl Švedová. Své štěstí ale zkoušejí převážně po Evropě.

"Je třeba si uvědomit, že v Evropě už nikde nečekají na nezaměstnané s otevřenou náručí," dodává Švedová. Proto se během krize Češi ze zahraničí spíše vraceli domů, než aby vyráželi za prací.

"Mladí lidé na stáže do zahraničí jezdí, ale i ti se po čase vracejí domů. Jedinou výjimkou jsou specialisté, po kterých je vysoká poptávka, například v oboru IT, nebo lékaři, ale ani u nich chuť vycestovat za prací není příliš výrazná," řekl Erik Švarcbach, manažer personální společnosti Randstad.

Autor: