Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

NKÚ na Babišovu žádost řeší ‚uvězněnou‘ naftu. Už se obrátil na policii

Evropa

  6:00
PRAHA - Případ české nouzové nafty zablokované v Německu se dostal už i na půdu Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho lidé se jím začali zabývat na žádost ministra financí Andreje Babiše. Vicepremiér míní, že je třeba důkladně prošetřit okolnosti, které vedly k tomu, že se Češi už třetí rok nemůžou dostat ke svému palivu v ceně zhruba 1,2 miliardy korun.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pro stát jej v areálu u bavorského Kraillingu spravovala firma Viktoriagruppe, která se však na konci roku 2014 sama poslala do insolvence. A konkursní správce Mirko Möllen sice po více než roce připustil, že Češi si můžou 80 milionů litrů nafty odvézt, ale dal jim šibeniční termín 30. dubna. Navrch zdůraznil, že jim vlastnické právo k palivu stále neuznal.

Kauzu už více než rok řeší protikorupční policie a nově se jím podle zjištění serveru Lidovky.cz zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jeho prezidenta Miloslava Kalu o to dopisem z 8. února požádal ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Proč Němci povolili odvézt českou naftu? Brání jim v prodeji obřího skladu

„Pokud insolvenční správce odmítl uznat vlastnictví Správy státních hmotných rezerv k uskladněné naftě, pak se někde stala závažná chyba, která by měla být detailně prošetřena. Měly by být prověřeny veškeré skutečnosti, které vedly k dnešnímu neuspokojivému stavu, včetně případné odpovědnosti konkrétních osob,“ vysvětlil svou motivaci vicepremiér a předseda hnutí ANO.

Úřad, který se zabývá především prověřováním hospodaření se státním majetkem, Babišovu výzvu vyslyšel a učinil první kroky k tomu, aby tento složitý případ vůbec mohl zařadit mezi kontrolní akce, které plánuje mnoho měsíců dopředu.

„Prezident NKÚ se rozhodl využít svého zákonného oprávnění opatřovat podklady pro zpracování plánu kontrolní činnosti a jeho změn a obrátit se na orgány činné v trestním řízení a dále požadovat poskytnutí informací a vysvětlení, jakož i dokladů a jiných písemností ve vztahu k činnosti Správy státních hmotných rezerv, případně Ministerstva průmyslu a obchodu,“ popsala proceduru mluvčí kontrolorů Olga Málková.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Úřad nyní musí počkat, jaké podklady či informace od policistů získá. Mimo jiné podle toho bude takzvané Kolegium NKÚ rozhodovat, zda a v jakém rozsahu kontrolu uskuteční. Mluvčí Málková si nyní netroufá odhadnout, zda se podaří zařadit případné prověření státních rezerv do plánu pro tento rok.

Firma Viktoriagruppe skladovala a obměňovala naftu pro český stát od roku 2004. Svoje „portfolio“ rozšířila v roce 2010 o areál u německého městečka Krailling, kam s posvěcením státu odvezla část strategického paliva. Následně se dostala do finančních problémů a dnes dluží českým úřadům na daních, nezaplacených pokutách, ale i na platbách za naftu jako takovou.

Větší část českých pohledávek za zhruba 1,8 miliardy tvoří cena paliva uskladněného v Kraillingu pro krizové situace, jako jsou havárie ropovodu či živelné katastrofy.

„Jde zejména o dědictví skandální politiky minulých vlád v oblasti skladování a ochraňování státních hmotných rezerv s vážnými ekonomickými dopady. Podle mě musí být vše řádně prověřeno,“ odkazuje Babiš na možné viníky aktuální situace.

Babiš podá trestní oznámení na exšéfa naftové firmy Viktoriagruppe

Především o svých předchůdcích mluví i šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr, který je ve funkci od roku 2014. Jeho lidé mají české nouzové zásoby na starosti a mimo jiné vyhlašují soutěže na ochraňovatele pro jednotlivé suroviny, jako je nafta, ropa, ale i sušené mléko nebo maso.

„Tato kauza je důsledkem činnosti, nebo spíše nečinnosti mých předchůdců. Já se snažím tento problém hasit a minimalizovat škody. Vždy ale pouze zákonnými prostředky. Například JŘBU (jednací řízení bez uveřejnění, neveřejná forma výběrového řízení – pozn. red.) na právní služby, opravu vlečky nebo na odvoz nafty byla řádně schválena vládou,“ uvedl Švagr s odkazem na své nedávné kroky, kdy kvůli urychlené přípravě odvozu české nafty z Německa zavrhl možnost vybrat dodavatele v otevřených soutěžích.

Nemá nic proti tomu, aby NKÚ prověřil postup jeho úřadu v případu Viktoriagruppe.

„Tuto kauzu už prošetřuje německá i česká policie na základě trestních oznámení, které podala naše správa,“ dodal předseda SSHR Švagr.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soudo sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
  • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
  • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
Autor: