Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nord Stream spustí za měsíc, South Stream v roce 2015

Ekonomika

  11:36
MOSKVA/PRAHA - Plynovod Nord Stream, který bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, bude uveden do plného provozu 8. listopadu. Oznámil to dnes na setkání s ruským premiérem Vladimirem Putinem v Novo-Ogarjovu u Moskvy šéf monopolu Gazprom Alexej Miller.

plynovod Nord Stream foto: Reuters

Plynovod, jehož technologické provozní testy začaly počátkem září, byl vybudován nákladem 7,4 miliardy dolarů (129 miliard korun). Odběratelé v Evropě si od jeho vybudování slibují nižší cenu plynu, která nebude zatížena poplatky za tranzit přes východoevropské státy.

Mapa podmořského plynovodu Nord Stream

Plynovod dlouhý 1124 kilometrů začíná v ruském Vyborgu a končí v Greifswaldu na severovýchodě Německa. Už koncem letošního srpna byl napojen na německý plynovod Opal, který končí na západní české hranici. Opal naváže na budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy, který bude v budoucnu zásobovat i Česko.

Kapacita první linie plynovodu, která má od listopadu dodávat plyn klientům, je 27,5 miliardy krychlových metrů plynu ročně. Po dokončení druhé linie na podzim příštího roku se má kapacita zvýšit na dvojnásobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf Gazpromu na setkání s Putinem nevyloučil, že Rusko přikročí v závislosti na poptávce k budování dalších plynovodních tras, které přivedou surovinu do Evropy přes Baltské moře. Gazprom už podle ruských médií uzavřel kontrakty na dodávku plynu přes Nord Stream s odběrateli v Německu, Dánsku, Nizozemsku, Belgii, Francii a Británii.

'Gazprom by měl být otevřený'

Pokud jde o plynovod South Stream, který má přivádět plyn do Evropy jižní cestou přes dno Černého moře do Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakouska a Itálie, Rusko je podle Millera přesvědčeno o jeho ekonomické efektivitě a technické proveditelnosti. "K prosinci 2015 bude projekt dokončen a první plyn bude směřovat k zákazníkům," řekl Miller.

Plynovod South Stream a Nabucco

Putin se na schůzce s Millerem zmínil i o nedávných prohlídkách, které nechala Evropská komise provést u odběratelů a dceřiných firem Gazpromu. Ruský premiér řekl, že Moskva bude další vývoj pečlivě sledovat a požádal Millera o maximální otevřenost při vyšetřování.

"Ruská vláda bude co nejpozorněji sledovat, co se děje kolem Gazpromu. Žádám vás, abyste mě o všem včas informoval," řekl Millerovi. Poznamenal zároveň, že Gazprom by měl být ve svém podnikání maximálně otevřený.

Těžba ropy v Rusku na novém maximu

Rusko je největším těžařem ropy na světě. Těžba ropy v této zemi se v září zvýšila na 10,3 milionu barelů denně ze srpnových 10,28 milionu barelů a ocitla se na novém maximu od rozpadu Sovětského svazu. Rusko je zatím jedinou zemí, ve které těžba přesahuje deset milionů barelů denně.

Druhým největším producentem ropy je Saúdská Arábie, která podle posledních dostupných údajů v srpnu těžila 9,9 milionu barelů denně.

"Je třeba spolupracovat s orgány zemí, kde působíte, je nutná otevřenost, musíte pomáhat při prověrkách, předkládat objektivní a ucelené informace," uvedl předseda ruské vlády.

Autoři: ,