Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Revoluce ve stavebnictví: domy se budou "tisknout" za 20 hodin

Ekonomika

  9:00
PRAHA - S převratným využitím technologie 3D tisku přišli vědci z Univerzity v Jižní Kalifornii. Podle nich bude v budoucnu možné rychle, levně a kvalitně "vytisknout" celé domy. Metoda nazvaná Contour Crafting by mohla být využita i pro budování základny na Měsíci.

Profesor Behrokr Khosnevis z Univerzity v Jižní Kalifornii představuje projekt Contour Crafting. foto: Lidovky.cz

Základem tohoto revolučního stavitelského projektu je 3D tisk, tedy technologie umožňující výrobu pevných prostorových objektů na základě počítačového modelu. Vrstvy materiálu - u malých 3D tiskáren to byl většinou plast, ve stavitelství se uvažuje o rychleschnoucím betonu vyztuženém o ocelová vlákna - jsou strojem, tedy bez účasti člověka, kladeny jedna na druhou do libovolných útvarů. V současnosti existující 3D tiskárny jsou sice schopny postavit zeď vysokou pouze 2 metry, podle vědců z Univerzity v Jižní Kalifornii (USC) však vývoji strojů budujících dvoupatrové stavby nic nebrání.

Technologie 3D tisku je zatím využívána zejména ve zdravotnictví či lehkém průmyslu, Contour Crafting by však podle profesora Behrokha Khosnevise mohl zásadně zlepšit životní podmínky miliardám lidí po celém světě. "V příštích desetiletích se naše planeta přelidní a nedostatek obydlí se stane obrovským problémem. Budeme potřebovat levné a úsporné domy, které lze navíc stavět rychleji než nyní," upřesnil Khosnevis.

Projekt přinese i nová pracovní místa

Hlavními výhodami "3D stavitelství" jsou rychlost (vývojáři odhadují, že kompletní dům by mohl být postaven za méně než 20 hodin), nízká cena a také energetická nenáročnost nové stavby, neboť zeď postavená z betonové směsi nebude potřebovat další tepelnou izolaci.

Nespornou výhodou celého projektu 3D stavitelství je podle profesora Khosnevise i vznik mnoha pracovních míst. Stroje, které ponesou trysky chrlící stavební směs, budou sice pracovat s milimetrovou přesností díky řídícímu počítačovému modelu, zcela automatické však nebudou. Doplňování materiálu a obsluha pomocných strojů bude i nadále vyžadovat lidskou sílu, nemluvě o projektování samotných digitálních modelů.

Profesor Khosnevis, otec celého projektu, čerpal motivaci zejména ve svém rodném Íránu. "Při přírodních katastrofách můžeme ztratit domov během několika sekund. Nebylo by úžasné získat jej zpět za pár hodin, navíc velice levně? Naše technologie nebude klást meze fantazii, bude možné vytvořit stavby nejrůznějších tvarů, napodobit krásné chrámy našich předků, které navíc díky unikátní konstrukci přečkají i silná zemětřesení," doplnil Khosnevis.

Stavět se bude i ve vesmíru

V současnosti vědci z USC pracují na projektu financovaném americkým Národním úřadem pro letectvím a kosmonautiku (NASA), který chce Contour Crafting využít na Měsíci: vybudovat snadno a rychle přistávací plochy pro lunární moduly, zásobníky paliva či stěny proti radiaci by pro 3D tiskárny neměl být problém. A to i přesto, že v kosmu bude muset být využita jiná stavební směs než na Zemi. Již nyní putuje na mezinárodní stanici ISS malá 3D tiskárna, díky níž budou moci astronauti vyrobit libovolnou součástku pro opravu či údržbu stanice. Mělo by se tak předejít komplikacím způsobeným porouchanými díly, které provázely například vesmírnou misi Appola 13.

Projekt 3D tiskáren, díky nimž bude možné rychle stavět kvalitní domy, již získal první vlivné obdivovatele. Když video s prezentací Contour Craftingu minulý týden doporučil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, webová stránka se pod náporem návštěvníků zhroutila.