Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nová koncepce: limity těžby padnou, zelenou dostává i jádro a plyn

Ekonomika

  11:58aktualizováno  13:58
PRAHA - Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo novou Státní energetickou koncepcí tak jak ji v nejbližších dnes předloží vládě. Obsahuje i kontroverzní zrušení územních limitů těžby hnědého uhlí. Koncepce také počítá se zvýšením podílu jaderné energie. Návrh dále ukládá povinnosti plynovým elektrárnám, které budou muset mít pro případ přerušení dodávek plynu vlastní zdroje.

Stěhování velkorypadla v Německu foto: ČTK

Zrušení limitů na těžbu uhlí ale ještě nemusí znamenat automatické zahájení nové těžby, řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. V současné době podle ministra ještě nelze říci, jestli budou případným zrušením těžebních limitů dotčeny nějaké obce.

Těžit se bude i uran
Návrh nové energetické koncepce státu počítá také se zvýšením podílu jaderné energie na tuzemském energetickém mixu z 15 procent v roce 2005 až na 25 procent v roce 2050, a to díky dostavbě a modernizaci jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Koncepce zároveň předpokládá další těžbu uranu.

Nyní se dokončuje těžba v dole Rožná, kde je zároveň prováděn průzkum dalších spodních vrstev, a v okolí jsou prý další dvě vhodné lokality. V úvahu podle MPO připadá také obnovení těžby uranu v Ralsku, avšak šetrnější metodou než je louhování.

Návrh na zvýšení podílu jaderné energie se nezamlouvá ministerstvu životního prostředí, zamýšlené navýšení kapacit atomových elektráren je podle mluvčího úřadu Jakuba Kašpara politickým tématem a bude předmětem dalších debat. "Řešit vysokou závislost na ruském plynu zvýšením závislosti na ruském jaderném palivu nám nepřipadá jako úplně inteligentní řešení,"
uvedl.

Tošovský ale oponuje, že podle připravené koncepce by provozovatelé jaderných elektráren museli mít minimálními zásoby jaderného paliva, což v případě krizových situací zajistí hladký přechod na jiného dodavatele. Většina dodavatelů jaderných paliv navíc podle MPO působí v politicky stabilních zemích.

Plyn posílí
V energetickém mixu ČR má být do roku 2050 posílena také role plynných paliv z 18 procent v roce 2005 na 21 procent a obnovitelných zdrojů ze čtyř procent na 15 procent. Naopak podíl energetických zdrojů na tuhá paliva má klesnout ze 42 procent na 20 procent v roce 2050. Kapalná paliva mají do roku 2050 klesnout z 21 procent na 19 procent.

MPO nyní materiál odešle do mezirezortního připomínkového řízení a po vypořádání připomínek bude předložen vládě. MPO dnes zároveň návrh aktualizované koncepce zveřejní na internetových stránkách www.mpo.cz.

Protesty Greenpeace

Co jsou limity těžby?

Limity těžby uhlí na Mostecku chrání od 90. let minulého století před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice. Zastupitelé obou obcí odmítají přes opakované žádosti jednat s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem a chce do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity investovat až 22 miliard korun. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety.

Kvůli případnému prolomení těžebních limitů se v pondělí pokusili narušit zasedání vlády aktivisté ekologické organizace Greenpeace. Na střechu budovy úřadu vlády se dostali s transparentem obracejícím se na premiéra Jana Fischera s textem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Proti dvojici demonstrantů zasáhli specialisté z policejního útvaru rychlého nasazení.

Vlastní zásoby plynu
Návrh státní energetické koncepce počítá s povinností plynových elektráren mít pro případ přerušení dodávek vlastní zdroje plynu.

V případě opakovaní plynové krize totiž mají přednost dodávky
obyvatelstvu, řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Podnětem pro přepracování koncepce bylo také lednové zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do EU.

"Počítáme s tím, že v případě velkých plynových elektráren bude povinností provozovatele mít dostatek vlastních nebo nasmlouvaných zásob," uvedl ministr.  V případě přerušení dodávek plynu podle Tošovského plynové elektrárny spotřebují velice rychle záložní zdroje plynu, které jsou k dispozici v zásobnících. Ty jsou ale v krizových situacích potřebné hlavně pro zásobování obyvatelstva.

Nedostatek plynových rezerv se navíc může rychle přenést do energetiky a teplárenství. Podzemní zásobníky obsahují v současnosti přibližně třetinu tuzemské roční spotřeby plynu.

Autoři: ,