Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nová pravidla pro práci z domova, home office má být výhodnější

ilustrační foto

ilustrační foto foto: Shutterstock

Příjemné překvapení pro všechny zaměstnance pracující z domova připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Velká novela zákoníku práce, která by měla platit od dubna příštího roku, má mimo jiné usnadnit skloubení pracovního a rodinného života právě v rámci takzvaného home officu.
  7:28

Například má být přímo stanoveno, že pokud je k práci z domova třeba zajistit určité podmínky, musí tak učinit zaměstnavatel na své náklady. Také musí platit kompenzaci, pokud pracovník používá vlastní počítač, nábytek nebo si sám platí internet či telefon. To je zvláště důležité u takzvaného teleworkingu, tedy práci na dálku, ovšem v permanentním kontaktu s využitím informačních technologií. Aby to bylo možné, je obvykle vedle kvalitně zabezpečeného počítače zapotřebí i připojení k internetu, často také drahý software. To vše musí zajistit a zaplatit zaměstnavatel.

Dále v pondělních LN najdete:

  • A to jméno bylo Eco

Možná nebyl nejlepší spisovatel v elitním slova smyslu: typické je, že mu nebyla udělena Nobelova cena. Ale určitě to byl spisovatel nejvelkolepější, nejvzdělanější, nejrobustnější. Ve vědomostech a v rozkoši splétat své nekonečné znalosti s vyprávěním na něj nikdo neměl. Spojila se v něm bájivost Alexandra Dumase s encyklopedičností argentinského J. L. Borgese. Eco byl spíš hédonista a epikurejec než snob a intelektuální Olympan. Věděl, že literatura se musí především číst, pak může být velká a umělecká. Vzpomínáte na scénu ze Jména růže, v níž Vilém z Baskervillu objeví tajnou část s manuskripty, které pokládá za ztracené? Bere zaprášené folianty do ruky a najednou vydechne: Ach, tahle je od Umberta z Boloně... Uchopí knihu a už se nemůže dočkat, až se pustí do čtení. Ta radost a touha přežijí smrtelné tělo o celá staletí.

  • Vrátit zboží z evropských e-shopů bude snadnější

I když internet boří hranice států, při nakupování to až tak neplatí. Třebaže zahraniční e-shop může nabízet lepší zboží nebo cenu, volí jej stále jen malé procento českých zákazníků. Jedním z hlavních důvodů je podle průzkumu, který pro Evropskou komisi vypracovala společnost Civic Consulting, obava, že se v případě jakéhokoliv problému nedovolají svých práv.

To se ale brzy změní. Evropská komise minulý týden spustila do ostrého provozu platformu, která pomůže spotřebitelům i obchodníkům řešit přímo na webu spory týkající se nákupů na internetu. Přes internet půjde stížnost nejen podat, ale i vyřešit, a to do 90 dnů. V obchodních podmínkách evropských e-shopů by změna měla být znát do konce dubna.

  • Třináct miliard pro učitele skutečně chci

„České školství je zatíženo velkou míru nedůvěry. Lidé nevěří, že bude něco platit,“ říká v rozhovoru pro LN ministryně školství Kateřina Valachová. A to nemluví jen o inkluzi, proti které se prý vede kampaň.

Autor: