Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nové důchody přinesou zdražení jídla a pozdější odchod do penze

Ekonomika

  14:14
PRAHA - Návrh důchodové reformy počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Státnímu rozpočtu by sjednocení mělo přinést 50 miliard korun ročně.
Penzista (ilustrační foto)

Penzista (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jaké změny se dotknou lidí v důchodovém věku?

I když se změna důchodového systému má týkat až současných třicátníků, dopad bude mít i na nynější důchodce. Největší změnu by po přijetí návrhů zaznamenali ve zdražení potravin. Seniorům by se zároveň přestaly vyplácet vdovské důchody a revidovaly by se invalidní důchody. Postupně se zároveň zvyšoval věk pro odchod do důchodu.

Dvě varianty návrhu dnes představil poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvaná Bezděkova komise. Navržená změna se týká lidí, kterým by při zahájení reformy v roce 2015 bylo 40 a méně let. Ti starší by se řídili současným penzijním systémem.

Komise chce také zvyšovat věk pro odchod do důchodu a zrušit vdovské a vdovecké důchody. Vyplývá to ze závěrečné zprávy komise zveřejněné na webech ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí.

Čtěte více:

"Mohu vás ujistit, že je analýza provedena velmi seriózně a ta čísla mají reálný základ," komentoval při představení návrhů Bezděkovy komise navržené možnosti ministr financí Eduard Janota. Připomněl přitom, že reforma měla proběhnout už dávno, nejlépe před pěti lety kdy rostla ekonomika rychlým tempem.

Jak chce Bezděkova komise změnit důchody?

V první variantě Bezděkova komise navrhuje zachovat současný systém, do kterého by se odvádělo 20 procentních bodů z 23procentní sazby pojistného.

Vedle něj by ovšem vznikl nový fondový pilíř, do kterého by šly zbývající tři procentní body. Zde by si lidé spořili na individuální penzijní účty.

Kromě těchto dvou pilířů by existoval ještě pilíř třetí, kam by patřilo životní pojištění a reformované penzijní fondy. Zachovala by se zde současná přímá podpora státu.

Ve druhé variantě by do prvního pilíře tvořeného současným systémem šlo všech 23 procent odváděných z hrubé mzdy. Vedle něj by ovšem existoval i druhý pilíř, do kterého by si lidé na individuální účty posílali dobrovolně další tři procenta. Za to by jim stát přispěl stejnou částkou. Druhý pilíř by spravovaly penzijní fondy.

Prostředky, které by si lidé naspořili v obou variantách ve druhém pilíři, by se vyplácely formou doživotních plateb. V případě, že by člověk zemřel ještě před jejich čerpáním, převedly by se na penzijní účty pozůstalých. Zatímco první variantu podpořila většina členů komise, druhou preferoval pouze Vít Samek, působící v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS).

Navržená reforma bude mít podle komise pozitivní dopad na trh práce a na ekonomický růst. Současně prý také sníží mezigenerační nespravedlnost i rozdíly v postavení podnikatelů a zaměstnanců při placení pojistného a omezí se motivace k vyhýbání se placení pojistného.

První změny mohou přijít už do pěti let

Plány Bezděkovy komise počítají také se systémem úprav současného penzijního systému. Prvním z nich je další zvyšování důchodového věku. U žen by se navíc jeho tempo urychlilo, takže by se u nich do roku 2035 sjednotila věková hranice s muži. V návaznosti na to by se podle komise dalo uvažovat o zavedení zaměstnavatelských penzijních plánů pro riziková nebo zvlášť namáhavá povolání.

Čtěte více:

Neméně důležité je v plánech komise i snížení stropů pro placení pojistného. V současnosti se platí do výše šestinásobku průměrné měsíční mzdy, komise navrhuje snížení na trojnásobek. Po startu reformy, o kterém komise uvažuje v roce 2015, by se také měla zrušit doživotní výplata vdovských a vdoveckých důchodů. To se ovšem netýká důchodů přiznaných do té doby.

Změny by se ovšem dotkly i osob, kterým byl přiznán invalidní důchod. Komise počítá s tím, že by se pravidelně prováděla aktualizace definic invalidity a před přiznáním invalidního důchodu by se vždy posuzovala možnost efektivní rehabilitace.

Včera bylo pozdě

Podle závěrečné zprávy, kterou komise vypracovala, by po roce 2050 celkový dluh současného penzijního systému přesáhl 50 procent a po roce 2065 dokonce 100 procent HDP.

Česká populace podle Bezděka stárne a bude stárnout a tento proces bude jeden z největších v Evropské unii. "Před pěti lety jsme si mysleli, že může být současný systém 20 let v přebytku, v roce 2008 jsme to upravili na třicet let, nyní to vypadá, že bude trvale v deficitu," prohlásil Bezděk.

Penzijnímu systému podle něj nepomůže ani zvýšená migrace zahraničních zaměstnanců. Ti také budou stárnout, takže se i z nich po čase stanou důchodci.

Generace padesátiletých a starších lidí se podle Bezděka nemá čeho obávat, spíše naopak. Reforma by jim měla zabezpečit, že jejich důchody budou dostatečně kryty. Oproti současnosti ovšem může dojít ke změně způsobu valorizace. Nyní se podle zákona mají důchody valorizovat o inflaci a jednu třetinu tempa růstu reálné mzdy, ale v reálu se valorizuje o inflaci a polovinu tempa růstu, uvedl Bezděk. Je podle něj potřeba připravit důchodce na to, že se valorizace bude blížit spíše inflaci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!