Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Šetřete, ale bez nás. EU podepsala pakt bez Česka

Ekonomika

  9:39aktualizováno  13:45
BRUSEL - Představitelé 25 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podepsali nový pakt rozpočtové kázně. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Británie.

Herman Van Rompuy foto: Reuters

Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svého práva pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Povede i k důslednému trestání států porušujících rozpočtová kritéria.

Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Premiéru Petru Nečasovi, kterého k podepsání paktu tlačily nejen opoziční ČSSD, ale i koaliční TOP 09, se nelíbí třeba nedostatečná účast nečlenů eurozóny na vrcholných schůzkách států platících eurem.

Kritika ze Slovenska

Slovenská premiérka Iveta Radičová v noci na dnešek poměrně ostře kritizovala odmítavý postoj České republiky k paktu rozpočtové kázně. Radičová k postoji Praha podotkla, že v minulosti se země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Je tak podle ní teď, když vzniknou problémy, zase nefér křičet, že tam nepatří. "Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," podotkla Radičová.

"Věcně tam důvod není,"
podotkla k českým výtkám Radičová s tím, že jde čistě o politické důvody.

Pakt podle něj také málo zohledňuje pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země.

"Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů," poznamenal Nečas ve středu po jednání vlády.

Co je a co obsahuje Pakt rozpočtové kázně?

NEJDE O SMLOUVU EU, ALE O MEZIVLÁDNÍ DOHODU:

  • Původní cíl byl dohodnout se na smlouvě, která by platila pro celou EU. Británie ale v prosinci tuto možnost zablokovala, takže se lídři vydali cestou mezivládní dohody.
  • Smlouva bude platit pro země eurozóny. Přistoupit k nim mohou i další
    země EU. Pro ně by ale začala platit až s přijetím jednotné evropské měny.

"ZLATÉ" ROZPOČTOVÉ PRAVIDLO:

  • Státy by na základě smlouvy měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústav, by měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku.
  • Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP země a u zemí, jejichž zadlužení je výrazně pod 60 procenty HDP, by mohlo být tolerována až jedno procento.
  • Některé země nechtěly toto pravidlo ukotvit do ústav, protože by to mohlo vyvolat nutnost referenda, které by s sebou přinášelo velké riziko odmítnutí. Referendum o novém paktu už ohlásilo Irsko, tam by se mělo hlasování konat v červnu.

ROLE SOUDNÍHO DVORA EU:

  • Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Na ten se bude moci obrátit jeden či více států, aby zasáhl. Evropská komise však právo stěžovat si u soudu mít nebude.
  • Provinilé zemi by soud mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP.
  • Pokuta by v případě zemí platících eurem plynula do záchranného fondu eurozóny (ESM), v ostatních případech do rozpočtu EU.

EUROSUMMITY:

  • Summity eurozóny by se měly konat nejméně dvakrát ročně. Nejméně jednou by měly být pozvány i ty země, které pakt podepsaly, ale eurem neplatí.

PLATNOST SMLOUVY:

  • Smlouvu podepsalo 25 zemí eurozóny, Česko a Británie se nepřipojily, mají
    však možnost přidat se v budoucnu.
  • Smlouva by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2013, pokud ji do té doby ratifikuje nejméně 12 ze 17 států eurozóny.
  • Finanční pomoc ze záchranného fondu ESM budou moci čerpat jen ty státy, které už dohodu ratifikovaly.

Premiér Nečas na summitu v Bruselu řekl, že důležitější než pakt je, aby
Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost.

Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Smlouva má mimo jiné vést k tomu, že státy do svého práva zavedou pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých hospodářských časech nebo důslednější trestání rozpočtových hříšníků.

Česku ale na paktu vadilo, že nezajišťuje nečlenům eurozóny dostatečnou účast na summitech eurozóny. Nedostatečně je v něm zakotveno pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země. Nečas také opakovaně upozorňoval na nejasný způsob ratifikace dokumentu v České republice.

Autoři: ,