Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nový trik na dlužníky: biankosměnky

Ekonomika

  10:24
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Desetitisíce Čechů, kteří někomu dluží peníze, by zřejmě měly oprášit své školní znalosti zeměpisu. Snadno se totiž může stát, že místo české nebankovní společnosti budou nakonec dlužit peníze hospodyni z Vanuatu nebo dalším věřitelům ze států, o nichž možná v životě neslyšeli.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Důvod je jednoduchý. České soudy varují před novým trikem takzvaných úvěrových firem, které při poskytnutí půjčky donutí dlužníka zároveň k podpisu nevyplněné biankosměnky. Pokud se dlužník zpozdí se splácením, doplní na směnku prakticky jakoukoliv částku a tento "úpis" pak prodají neprůhledné firmě se sídlem třeba v Karibiku nebo Tichomoří.
 
"Podobně se stalo panu Marešovi. Podepsal směnku jedné leasingové společnosti a teď dluží 2,5 milionu korun firmě Fincom Trade, jejíž statutární zástupkyní je Nesita Manceauová, oficiálně hospodyně z ostrovního státu Vanuatu," říká zmocněnec sedláka Luďka Mareše z obce Eš u Pacova.

Sedlák na žádost Fincom Trade dnes čelí konkurzu, jehož vyhlášení hned z několika důvodů zpochybňuje a snaží se ho prostřednictvím soudů zrušit. Mimo jiné se totiž domnívá, že plná moc, na jejímž základě zastupují hospodyni Nesitu Manceauovou v Česku dva čeští právníci, je falešná, a dluh tedy na něm vymáhají lidé, kteří k tomu nemají oprávnění.

"Tato hospodyně, oficiálně žijící v Oceánii, zřejmě směnku podepsanou Luďkem Marešem nikdy neviděla," tvrdí Marešův zmocněnec a kamarád, který si až do rozhodnutí soudu přeje zůstat v anonymitě. Vzhledem k praktikám, které panují na trhu takzvaných nebankovních půjček, se údajně bojí o svůj život.

S námitkami dlužník nepochodí
České soudy rok od roku řeší stále více podobných případů. "Směnečná agenda se u Městského soudu v Praze od roku 2004 zvýšila dvojnásobně," uvedl směnečný soudce Městského soudu v Praze Radim Novotný. Ročně podle něj vyřizuje 12 specializovaných senátů téměř 5000 směnečných žalob. V naprosté většině případů žaloby končí vydáním pravomocného platebního rozkazu.

"Klienti úvěrových společností při získání spotřebitelských půjček akceptují nejen astronomické úroky, smluvní pokuty, rozhodčí doložky, ale v poslední době podpisem stvrdí i zajištění úvěru takzvanou bianko směnkou," potvrzuje mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Částka, kterou společnost dodatečně vyplní na směnku, navýšením různými sankcemi většinou několikanásobně přesáhne půjčenou jistinu.

Pokud podle Novotného směnka splňuje všechny náležitosti, klient se proti jejímu uplatnění jen těžko může bránit. A to i v případě, že oficiálním vlastníkem tohoto "úpisu" je třeba hospodyně z Vanuatu nebo rybář z Tahiti.

"Pokud úvěrová společnost směnky převedla, nelze už proti třetí osobě namítat, že žalovaná částka je výrazně vyšší, nebo že už byl dokonce dluh splacen," řekl Novotný. Dlužníci tak vůči společnostem z daňových rájů nemají podle něj faktickou možnost dokázat, že směnka byla převedena k jejich škodě.

-
Autor: