Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obchod s kabely zajímá policii. Proč se České dráhy nechaly dvakrát předběhnout?

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Vyšetřovatelé zjišťují, jakou roli sehrálo bývalé vedení Českých drah ve vyjednávání o prodeji podílu v klíčovém vlastníkovi optických kabelů ČD-Telematika.

Ilustrační foto. foto: ČD Logistics

České dráhy měly dlouho zálusk na rodinné drážní stříbro. Manažeři státního dopravce léta usilovali o kompletní ovládnutí stovek kilometrů optických kabelů podél železničních tratí. Lukrativní vodiče patří společnosti ČD-Telematika, v níž stát ovládá pouze devětašedesátiprocentní podíl, a vedení drah chtělo získat sto procent.

Jenže otálelo – už dvakrát jej předběhly jiné firmy. Případem se podle zjištění LN začala zabývat policie.

KLÍČOVÁ ČD-TELEMATIKA

  • Hlavní devízou je, že disponuje optickými kabely podél hlavních železničních tratí.
  • Je předním poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb. Dodavá také služby v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur.
  • Na trhu působí přes 22 let a zaměstnává 500 lidí. Vybudovala
    páteřní síť o délce 3500 kilometrůkabelů.
  • Zajišťuje vysokorychlostní internetové připojení s propojením jednotlivých lokalit po celé Česku.
  • Tím se Telematika v telekomunikačním byznysu stává klíčovýmkonkurentem firem O2a CETIN, ovládaných skupinou PPF. Ta má o kabely Telematiky logicky zájem.

Co vzbudilo její pozornost? V červnu 2014 měly dráhy možnost pořídit si devětadvacetiprocentní podíl Telematiky za 198 milionů korun. Tehdy balík držely nizozemské společnosti Nyland Holding a Titulus Holding, ovládané podnikatelem Davidem Knopem-Kostkou, který se chtěl akcií zbavit. ČD však vystupovaly v jednáních pasivně, a proto Knop-Kostka svoje akcie prodal společnosti Dial Telecom.

Vedení drah jevilo o podíl zájem i nadále. Problém byl, že cena se více než zdvojnásobila na 405 milionů korun. Podle informací LN manažeři ČD od transakce raději ustoupili. Mimo jiné z obavy, že by obchod vzhledem k navýšení ceny vypadal podezřele. Zvolili proto strategii, že je lepší vypadat jako management neschopný než „cinknutý“.

Podíl nakonec před několika málo týdny získala investiční skupina Unicapital olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka.

logo ČD-Telematika

Nicméně zamýšlený obchod Českých drah pozornosti detektivů neunikl. Národní centrála proti organizovanému zločinu a její odbor závažné hospodářské trestné činnosti zaslaly současnému generálnímu řediteli drah Pavlu Krtkovi letos v září žádost o poskytnutí odpovědí na deset dotazů, které se týkaly snahy drah ovládnout ČD-Telematiku.

Policisté si například vyžádali zápisy z dozorčích rad a představenstva drah z roku 2014. Zajímá je i obsah e-mailových schránek bývalého generálního ředitele ČD Daniela Kurucze a jeho náměstka Richarda Pince (oba skončili v managementu drah v listopadu 2014). Stejně tak vyšetřovatelé požádali o zaslání jejich pracovních a manažerských smluv.

Právě v době působení Kurucze a Pince ve vedení státní společnosti obdržely České dráhy nabídku od firem podnikatele Knopa-Kostky na koupi 29procentního podílu v ČD-Telematice za 198 milionů korun. Svědčí o tom dopis Knop-Kostkova poradce Petra Kováče adresovaný tehdejšímu šéfovi drah Kuruczovi v červnu 2014.

LN jej mají k dispozici. Mimochodem i tento dopis policisté po drahách vyžadují.

Rady pro Kellnera

ManažeřiKurucz s Pincem po svém odchodu z Českých drah v lednu 2015 založili poradenskou firmu Kurucz & Partners. V zápětí využili svých znalostí a uzavřeli zprostředkovatelskou smlouvu s gigantem O2 Czech Republic.

Cílem spolupráce mezi společností spadající do impéria PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a firmou Kurucz & Partners bylo získat akciový podíl v ČD-Telematice. Kellnerův zájem o tento podnik byl logický: pro PPF jsou kabely Telematiky klíčovým konkurentem v telekomunikačním byznysu firem O2 a CETIN (ovládaných PPF).

Problémová wi-fi v moderních vlacích: ČD přijaly trest za chybný výběr dodavatele

Detektivy teď zajímá, zda byly České dráhy osloveny firmou Kurucz & Partners s dotazem na odkup akcií ve firmě ČD-Telematika. Kurucz však ujišťuje, že jeho poradenská činnost pro O2 se drážního podílu v Telematice netýkala.

„Na prodeji podílu Českých drah v ČD-Telematice jsme nepracovali. Měli jsme za úkol bavit se s firmami jako OHL ŽS, která má v Telematice miniaturní podíl (1,78 procenta akcií – pozn. red.). Tím jsme O2 měli ‚předpomoct‘ koupit deset procent. Vůbec jsme neřešili podíl ČD,“ řekl LN Kurucz s tím, že policie se ho zatím na nic nedotazovala.

Mluvčí státního dopravce Radek Joklík se k prověřování policie vyjádřil pouze obecně: „Pokud je společnost České dráhy požádána o součinnost ze strany policie, vždy součinnost poskytuje a bude tak činit i v budoucnu.“

Vyšetřování případu ČD-Telematika jitří emoce. Jednání o koupi podílu se v minulosti účastnili i úředníci blízcí hnutí ANO. Jde například o předsedu dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance a přerovského advokáta Květoslava Hlínu, jehož kancelář HSP & Partners spolupracuje s dceřinými firmami drah.

V minulosti mezi klíčové klienty Hlínovy společnosti patřil i Agrofert ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha