Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Oblíbenost ciderů roste. Čeští výrobci zvyšují výrobu a plánují expanzi do zahraničí

Slovensko-cest

  18:30
PRAHA - Oblíbenost ciderů a jejich skokový růst na českém trhu dokazují nejen sociální sítě v počtu takzvaných „liků“, ale především samotní výrobci a distributoři. V loňském roce se jich v maloobchodech prodalo přes 16 tisíc hektolitrů a lidé za ně utratili 112 milionů korun, vyplývá z údajů společnosti Nielsen.

Výroba ciderů foto:  Dan Materna, MAFRA

Toho si všímají především pivovary, které stejně jako v minulých letech i letos nasadily nové zahraniční značky a příchutě. Na své si ale přišli i čeští výrobci, kteří hlásí zvýšení výrobní kapacity a expanzi na zahraniční trh.

„Cider je teď ve fázi skokového růstu - meziročně se bavíme o stovkách procent. Je to hodně dynamické a neodhadnutelné, ale i v příštím roce to očekáváme podobně,” uvedl pro server Lidovky.cz odborník na cidery a spolumajitel obchodu Opilý jabko Daniel Rufer.

BYZNYS ŽIJE: Srovnávání s pivem nám sráží marže, říkají výrobci cideru

Mezi nové značky, které se v letošním roce objevily na českém trhu, patří například britský Strongbow nebo švédský Kopparberg.

„Značka Strongbow se stala na českém trhu lídrem v kategorii ciderů, patří mu více než polovina tržního podílu v obchodech. Nejvíce si čeští konzumenti oblíbili příchuť Gold Apple, což platí i celosvětově, další příchutě jsou v těsném závěsu,” řekla Jana Pikardová, PR manažerka společnosti Heineken, do jejíhož portfolia Strongbow patří.

Višeň, máta, ostružina

Oblíbenost ciderů s sebou přináší také nové varianty a příchutě. Pivovar Staropramen letos doplnil nabídku třešňové varianty cideru Carling také o cider s chutí máty a limetky.

„Striktně řečeno, cider znamená čistě jablka. Cokoliv jiného cider není. Cideru z hrušek se třeba říká perry. V tomhle ale asi není zapotřebí být striktní, i ostatní příchutě lze podle mého jako cider brát, pokud jsou alespoň poctivě vyrobené. My třeba nabízíme cider z granátových jablek, kterému se opravdu cider říkat nestydím, neboť je fantastický,” podotkl Rufer. Podle něj se pravidelní zákazníci postupně přiklánějí k sušším a říznějším ciderům, které se vyznačují vyšší kvalitou.

Nabídku rozšířila také dánská značka Somersby, ta uvedla na český trh příchuť ostružiny. „Na příští rok připravujeme rozšíření sortimentu. Díky dobrým prodejním výsledkům v České republice jsme od výrobce letos získali výhradní distribuci také pro Slovensko,” sdělil Petr Samec, mluvčí Budějovického Budvaru, který značku Somersby v Česku distribuuje.

Expanze české výroby

Růst poptávky zaznamenávají rovněž čeští výrobci. Ti vsázejí na česká jablka, mnohdy také na české sklo či etikety. V mnohých případech plánují výsadbu vlastního sadu.

Do zálivek i koláčů. Zkuste použít jablečný cider i na vaření

„Na sezónu 2016 předpokládáme zdvojnásobení výrobní kapacity a expanzi na zahraniční trhy,” poznamenal Pavel Železný, obchodní zástupce Magnetic Apple.

Růst segmentu potvrdil také Filip Slouka, výrobce značky Rossbach: „Meziročně objem naší výroby vzrostl o 100 procent.” Rossbach, který sbírá jedno ocenění za druhým, letos mimo jiné zvítězil v testu kvality ciderů MF DNES.

Každým rokem také roste společnost F.H.Prager, která kromě ciderů vyrábí mošť i limonády s netradičními příchutěmi. Zakladatelé značky původně začínali v malém sklepě, poté přesídlili výrobnu do bývalého pivovaru Kročehlavy v Kladně. Na sedmi stech metrech čtverečních zde má své místo moštárna, kvasné tanky, stáčírna i sklad. Podle Cyrila Holuba, spoluzakladatele společnosti, ale tyto prostory zakrátko přestanou stačit. „Brzy bychom se rádi rozšířili i do exteriéru, vytvořili tu venkovní zahrádku a část výroby, která může být venku, umístili tam,“ popsal Holub na konci října plán společnosti pro Lidové noviny.

Složení a trvanlivost

Složení jednotlivých značek se liší výrobce od výrobce. Menší značky se často vyznačují jednoduchým složením, kratší trvanlivostí a zvýšenými požadavky na skladování.

„Vždy je důležité začít u složení. Pokud má cider složení na několik řádků, má v sobě cukry, konzervanty, umělá aromata, barviva, bude podle toho zákonitě i chutnat. Takto se ve většině případů vyrábí supermarketový cider. To odpovídá dlouhé trvanlivosti, navíc se lacině podbízí středoproudové chuti. Pravý cider v sobě z mého pohledu nemá konzervanty, nepyšní se trvanlivostí dva roky a várku od várky se liší,” vysvětlil Rufer. Jeho slova potvrzuje i výše zmíněný test MF DNES. V něm propadly cidery velkých průmyslových výrobců a to především díky umělé chuti.

Mošt v. koncentrát. Víte, zda pijete pravý cider či náhražku?

Na světě existuje několik druhů ciderů, nejrozšířenější je ale francouzský cidre (čti sídr), jehož výrobní pravidla jsou nejpřísnější. Musí se vyrábět pouze z jablek, cokoli dalšího je nepřípustné. Britský cider (čti sajdr) má oproti tomu pravidla méně striktní, může být doslazován a jinak upravován. V Británii je cider hodně oblíbený, připadá ho nejvíce na jednu hlavu.

Fotogalerie mapující výrobu cideru F.H.Prager

Firma F. H. Prager se zaměřuje na výrobu ciderů. Na snímku jeden z šéfů Cyril...
Firma F. H. Prager se zaměřuje na výrobu ciderů. Na snímku jeden z šéfů Cyril...

„Na náš trh v menší míře pronikají i různé další varianty, jako německý neperlivý řízný Apfelwein, nebo španělská, z výšky nalévaná sidra. Názvem se výrobci většinou hlásí k výrobní tradici. Například český Cidre Kliment je typický cidre francouzského stylu, ve velkých lahvích s korkem, naproti tomu třeba F.H.Prager je stylem klasicky britský cider,” popsal Rufer.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!