Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Fotopodvrhy, které se proslavily

Média

  20:15
Newyorské noviny Di Tzeitung stejně jako všechna světová média zveřejnily fotografii Obamy a spol. při sledování akce proti Usámu bin Ládinovi. List však ze snímků odstranil ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou s tím, že fotografie žen nezveřejňuje. Jde jen o další střípek v dlouholetém příběhu manipulace s novinářskou fotografií.

Falešný kouř na Bejrútem.

Manipulaci se snímky dnes umožňují vyspělé digitální technologie v čele se sofistikovanými programy. Realita na fotografiích byla však upravována a vhodně přizpůsobována prakticky od jejich vynálezu v první polovině 19. století. Podívejte se na výběr ze slavných fotomontáží.

K tématu

Fotografie z roku 1942.

Fotografie Dmitri Baltermantse ze 2. světové války. Aby působila dramatičtěji, mraky na obloze jsou přibarveny. Původně bylo nebe na snímku zcela bílé.

Vztyčování sovětské vlajky na Reichstagu.

Vztyčování sovětské vlajky na Reichstagu Sověti zinscenovali. Z ruky rudoarmějce například zmizely několikery hodinky, aby propaganda zakryla rabování sovětských jednotek.  

Antonín Zápotocký na původní fotografii.

Antonín Zápotocký na pozměněné fotografii.

V roce 1953 zdravil prezident republiky Antonín Zápotocký občany z balkonu III. nádvoří Pražského hradu. Háček byl v tom, že moc občanů nedorazilo. Noviny je ale Zápotockému přidělaly.

Falešný kouř na Bejrútem.

V srpnu roku 2006 si pořádnou ostudu utrhla agentura Reuters, když po bombardování libanonského Bejrůtu Izraelem zveřejnila fotografii, na níž nad městem stoupá černý dým. Pozorní bloggeři však upozornili, že fotograf kouř "naklonoval" a ztmavil. Agentura okamžitě fotografii stáhla, autor snímku Adnan Hajj incident omlouval skvrnami na objektivu.

Mubarak byl v reálu krok za všemi lídry.

Po zásahu se dostal před lídry.

Vládní egyptský plátek se v září 2010 dostal pod palbu kritiky po tom, co při setkání lídrů Blízkého východu s prezidentem USA Barackem Obamou v Bílém domě před všechny vrcholové politiky předsunul egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Noviny fotomontáž komentovaly tak, že snímek vyjadřuje Mubarakovo prominentní postavení v mírových rozhovorech týkajících se Palestiny, kvůli nimž setkání ve Washingtonu proběhlo.

Upravená fotografie mrtvého bin Ládina.

Jedním z čerstvých přírůstků fotopodvrhů je fotografie zveřejněná krátce po zabití arciteroristy Usámy bin Ládina, kterou převzala média po celém světě. Brzy se ukázalo, že mrtvola Ládina vznikla ve Photoshopu. Podezřelý byl hlavně mladistvý vzhled prvního muže Al Kájdy. Na novějších fotografiích měl totiž už šedivé fousy. Pákistánská televize, která fotku zveřejnila, byla nucena uznat chybu a stáhnout ji.

Autor: