Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Odposlechy selhaly, špióni využívají Google

Média

  17:00
NEW YORK - Americké zpravodajské služby v poslední době hledají nové zdroje informací. Tradiční zaměření na odposlechy či zákulisní informace totiž selhalo například při předvídání současných nepokojů v arabském světě. Zpravodajci z USA se tak nyní hodlají více zaměřit na otevřené zdroje, jako je třeba internetový vyhledávač Google.
Google - ilustrační foto.

Google - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Tradiční zpravodajská komunita absolutně upřednostňuje utajované
informace. Myslím si ale, že otevřené zdroje představují důležité čočky pro pochopení světa kolem nás mnohem dynamičtěji než tradiční zpravodajské zdroje," řekl armádní zpravodajec Reid Sawyer, který také vede protiteroristické centrum na vojenské akademii ve West Pointu. Mezi otevřené zdroje patří noviny, lokální rozhlasové pořady, ale třeba i sociální sítě Twitter a Facebook.

Jednoduchá aplikace může zabránit opileckým trapasům na Facebooku - ilustrační foto.

Podle rozhlasové stanice NPR pracovníci zpravodajských služeb řeší, jak je systematicky sledovat. S částečným řešením přišli instruktor z West Pointu Gabriel Koehler-Derrick a výzkumník z Princetonské univerzity. Navrhli sledovat, co obyvatelé té které země vyhledávají.

Google Trends a situace v Egyptě
Ideálním nástrojem pro to je služba Google Trends, která ukazuje, na co se lidé na internetu zaměřují. Google tvrdí, že podle ní lze například sledovat šíření chřipky. Dlouhodobě ji také využívají různé marketingové společnosti. Nyní se k nim zřejmě přidají americké zpravodajské služby.

"Provedli jsme srovnání vyhledávaných pojmů na časové ose zahrnující asi 30 dní od okamžiku, kdy egyptská vláda 25. ledna opět zapojila internet, a zjišťovali jsme, jestli z něj něco vyplývá," uvedl Koehler-Derrick. Při výzkumu tak například sledovali frekvenci vyhledávání slova "Tunisko", kde nepokoje začaly před Egyptem, v porovnání s frekvencí oblíbených egyptských popových hvězd. "Obvykle, jako například ve Spojených státech, popové hvězdy překonají téměř jakékoliv jiné vyhledávání, které vás napadne. Zájem o Tunisko, před demonstracemi, které začaly na konci ledna, byl ale překvapivě vysoký," podotkl Koehler-Derrick.

Politici by se zachovali jinak
Podle Sawyera by takové analýzy mohly pomoci při rozhodování politiků ve Washingtonu. Američtí činitelé se například během demonstrací v Egyptě obávali vlivu islamistického Muslimského bratrstva. Průzkum vyhledávaných slov ale ukázal, že na internetu se o ně Egypťané zajímali jen málo. Sawyer se domnívá, že kdyby politici měli tuto informaci k dispozici, mohli se během egyptské krize rozhodovat jinak či vést jiné debaty.

Autoři: ,