Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Odstupy aut určí nové značky

  20:14
PRAHA - Na českých silnicích by se mohla rozšířit zatím nevyužívaná dopravní značka. Bílé šipky uprostřed jízdního pruhu by měly řidičům pomoci odhadnout bezpečný odstup od auta před nimi.

Ve Francii pomáhají řidičům určit bezpečný odstup pruhy. foto: Reprofoto

Několik po sobě jdoucích šipek ve směru jízdy chce především na dálnice dostat Ústřední automotoklub (ÚAMK) a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Statistiky dopravních nehod ukazují, že nedodržení bezpečné vzdálenosti je druhou nejčastější příčinou havárií. Řidiče je proto nutné upozornit na dodržování této zásady. Šipky by jim měly pomoci. Vidí-li řidič na vozovce dvě šipky, znamená to, že v případě brzdění ubrzdí i on. Vidí-li pouze jednu značku, tak riskuje,“ popisuje smysl celého projektu mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik. Podle něj by musel být tento systém doplněn informační kampaní, která by řidičům novinku představila.

Kdy by se nové značky měly na silnicích objevit, zatím není jasné. O jejich případném zavedení rozhoduje ministerstvo dopravy, kterému se návrh zamlouvá, ale nemá na něj potřebné peníze.

Ministerstvo, které chce v budoucnu nedodržení bezpečné vzdálenosti penalizovat dvěma trestnými body, nyní zvažuje, zda je lepší k ověřování odstupu využít nové značky, či stačí mezi řidiči rozšířit jednoduché pravidlo dvou sekund. Podle něj řidič zjistí bezpečný odstup tak, že nesmí minout libovolný objekt u silnice dříve než dvě sekundy po vozidle, které jede před ním.

Kampaň na podporu pravidla dvou sekund spustilo ministerstvo dopravy už v létě 2005. Řidiči si ho však příliš neosvojili. Počet nehod zaviněných nedodržením bezpečné vzdálenosti se totiž od té doby nesnížil. ÚAMK si proto myslí, že nové značení, které funguje například v Německu, Francii a Rakousku, by mělo úspěch i v Česku.
Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...