Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

OKD snižuje stavy. Zaměstnanci odcházejí sami, ale jsou i propouštěni

Ekonomika

  19:16
KARVINÁ - Těžební společnost OKD pokračuje v postupném snižování počtu zaměstnanců. Přirozenou cestou, tedy například odchody do důchodu, opouští firmu v průměru zhruba 50 zaměstnanců měsíčně, což dělá ročně 500 až 600 lidí. Společnost se ale nevyhne ani propouštění. Uvedli to předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík a mluvčí firmy Marek Síbrt.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před privatizací na 2,08 miliardy. (na snímku důl společnosti NWR, jež nyní OKD vlastní). foto: NWR

Ještě loni měla společnost přes 12 tisíc vlastních zaměstnanců. Nyní jich je přibližně 11.200. Počet pracovníků dodavatelských firem klesl z předloňských více než 4500 na zhruba 3200.

Přirozená cesta

"Aniž by se dělalo nějaké opatření, ročně odejde cca 500 až 600 lidí kvůli obecné chorobě, chorobě z povolání, po pracovním úrazu nebo do důchodu," řekl Pytlík. Další snižování nákladů, které firma dělá, ale přinese i propouštění. "Očekáváme, že v dohledné době, v posledním kvartále letošního a prvním kvartále příštího roku odejde kolem 250 lidí, zbytek bude potom tím přirozeným úbytkem," řekl odborový předák.

ČTĚTE TAKÉ

Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark minulý týden v Hospodářských novinách uvedl, že počet zaměstnanců odcházejících přirozenou cestou se bude postupně zvyšovat, protože průměrný věk zaměstnanců pracujících pod zemí je asi 46 let. Přesto se podle něj firma nevyhne i určitému propouštění lidí pracujících na povrchu.

Pytlík řekl, že odbory požádaly zaměstnavatele, aby snižoval stavy hlavně u dodavatelů. "Dále jsme se dohodli, že u našich zaměstnanců by to byli lidé, kteří jsou sociálně zabezpečení," řekl Pytlík.

Jeden místo tří

Snižování stavů bude souviset i s chystaným slučováním jednotlivých dolů do jednoho. "Od příštího roku budeme slučovat doly Karviná a Darkov. Děláme to, protože potřebujeme snížit naše fixní náklady," uvedl Ekmark. Do budoucna chce firma s těmito dvěma doly propojit i Důl ČSM. "Ty tři doly jsou už nyní propojeny pod zemí, za dva nebo tři roky bychom tedy chtěli, aby měly také jedno vedení," uvedl výkonný ředitel.

Pytlík řekl, že slučování dolů je správný krok. "Je jen škoda, že všecky doly nejsou v jeden velký důl spojené už teď. Samozřejmě to spojování by mělo mít za následek i snižování stavu. Mezi rokem 2014, kde očekáváme těžbu kolem devíti milionů tun, a 2015, kde se očekává kolem osmi milionů tun, je rozdíl jeden milion tun dolů, to se musí někde projevit. Bojujeme s náklady na tunu, takže dojde ke snižování stavu," řekl Pytlík.

I přes postupné snižování stavů ale OKD průběžně stále nabírá i nové zaměstnance, novou generaci horníků. Podle Ekmarka takto letos do OKD přišlo nebo přijde zhruba 150 až 200 lidí.

Úsporná opatření

"Nastoupilo k nám například 20 našich hornických učňů," řekl Síbrt. I když klesá objem těžby i počet zaměstnanců, některé profese je podle něj stále problém na trhu práce sehnat. "Těžko hledáme například elektrikáře," řekl mluvčí OKD.

Firma OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Dlouhodobě se potýká s nízkými cenami uhlí a dělá řadu úsporných opatření. Loni OKD oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů na v Moravskoslezském kraji ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha