Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Otázky a odpovědi: Kdo vydělá na prohibici?

Ekonomika

  10:45aktualizováno  20:16
PRAHA - Jak se zákaz prodeje tvrdého alkoholu projeví na tržbách obchodů a restauračních zařízení? Kdo na částečné prohibici vydělá a komu způsobí vážné potíže? Server Lidovky.cz vám přináší odpovědi na otázky, kolik bude nařízení ministerstva zdravotnictví Česko vlastně stát.

Policisté dohlížejí na dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu v restauračních zařízeních. foto: ČTK

Prohibice, den první

SOUHRN DNE: Tvrdý alkohol zmizel z restaurací, obchodů i hotelů. Policie zatýkala, přibývalo otrávených - čtěte zde. Reakci hospodských najdete zde:

ZLEPŠENÍ: Během noci se zlepšil stav třicetiletého muže z Prahy - čtěte zde.

MORAVA NA SUCHU: Svatebčané se musejí obejít bez kořalky - čtěte zde.

POHLED ZPOZA HRANIC: Prohibice v liberálním Česku, diví se svět - čtěte zde.

CO SE DÁ NYNÍ PÍT: Griotku nebo vaječný koňak - čtěte zde.

PREMIÉR SCHVÁLIL PROHIBICI: Situace je podle něho vážná - čtěte zde.

NÁZOR: Pohled Petra Kamberského - čtěte zde

Kolik má stát z prodeje alkoholu?

Spotřební daň z lihu vynáší státu zhruba sedm miliard ročně. Očekává se, že výpadek bude patrně částečně kompenzován vyšším výnosem daně z piva a vína.

Průměrný denní výnos státu z daně je 18,6 milionů korun, přičemž číslo vychází z celoročního výběru daně ve výši 6,8 miliard Kč v roce 2011. Měsíční výběr spotřební daně odhadl náměstek ministra financí Ladislav Minčič na 600 milionů korun.

Dodržují obchody a restaurace prohibici?

Velcí obchodníci zákaz prodeje tvrdého alkoholu respektovali a hned v pátek večer začali lahve z regálů stahovat.

Ráno už velké obchodní řetězce regály kompletně vyčistily a zablokovaly na prodej alkoholu pokladní systémy. Na práci mnohdy nasadily i mimořádnou noční směnu.

Kdo na zákazu vydělá?

Podle bleskového průzkumu společnosti Mag Consulting pro ČTK přijdou české restaurace za každý den prohibice až o 200 milionů korun.

„Celkové tržby za lihoviny se v pohostinství každý den pohybují mezi 300 a 350 miliony korun, část spotřeby ale konzumenti nahradili vínem a pivem, proto jsou ztráty menší, řekl ČTK analytik Mag Consulting Jaromír Beránek.

Podle něj tak výrobci piva a vína budou ze zákazu profitovat nejvíc.

Podle vyjádření některých obchodníků se lidé po ohlášení prohibice snažili předzásobit a prodej tvrdého alkoholu se nakrátko navýšil.

„Volali nám zákazníci, jestli si ještě mohou přijít nakoupit alkohol do zásoby,“ uvedl zástupce řetězce, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zákaz prodeje podpořil Svaz obchodu. „Bylo by namístě větší zapojení policie, která by nejen kontrolovala dodržování nařízení vlády, ale rovněž by informovala provozovny, ke kterým se informace nedostala,“ sdělil na webu svazu jeho prezident Zdeněk Juračka.

Jaké tresty hrozí?

Porušení zákazu je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena.

Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Jak na zákaz reagují likérky?

Likérky zákaz zaskočil. „Toto rozhodnutí bude mít na trh s likéry likvidační dopad. My musíme situaci nejprve analyzovat, zjistit případné škody a pak zveřejníme naše další kroky,“ řekl LN marketingový ředitel likérky R. Jelínek Miroslav Motyčka.

Komentář Lidových novin

„Samozřejmě budeme zvažovat žalobu, zákaz je pro nás likvidační. Přišel právě v době, kdy se rozbíhají předvánoční nákupy, v září a říjnu máme prodej nejvyšší, to za celý rok nedoženeme,“ míní Tomáš Koláček, majitel Likérky v Odrách na severní Moravě. Škodu, která mu zákazem prodeje vznikne, odhaduje na miliony.

Vina za současný stav je podle Koláčka na státních orgánech. „Pančování je nejméně sedm osm let stará záležitost, nikdo s tím nic nedělal. Denaturát z Polska se běžně pašuje, tady nějak čistí a pak prodává po tržnicích za osmdesát korun litr, to je obecně známé a nikdo si toho nevšímal. Je smutné, že to lidé odnesli přímo svým životem,“ řekl Koláček.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.